hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Google, Apple ve Samsung’u kaybetmemek için elinden geleni yapacak

  Google, Apple ve Samsung’u kaybetmemek için elinden geleni yapacak
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Samsung, geçen ay teknoloji dünyasında büyük bir heyecan yaratarak, Galaxy telefonlarında varsayılan arama motoru olarak Google’ı Bing ile değiştirebileceği spekülasyonlarına yol açmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu durum, Google’ın arama motoru pazarındaki uzun süreli hakimiyetini tehdit altında göstermişti; zira Bing, sohbet tabanlı yapay zeka chatbotu ChatGPT ile entegrasyonunu sergileyerek kendi gücünü göstermişti.

  Ancak, en son raporlara göre, Samsung bu planları askıya aldı. Bu durum, en azından şimdilik Google için geçici bir rahatlama sağlasa da, mobil arama hakimiyeti mücadelesi henüz bitmiş değil ve Google ile Microsoft arasındaki rekabetin yoğunlaşacağını gösteriyor.

  Google’ın dünya çapında en çok kullanılan arama motoru olmasının getirdiği tekel gücü, çeşitli endişelere yol açtı. Örneğin, Samsung ile olan anlaşma, Google için yıllık 3 milyar dolarlık bir gelir sağlıyor. Eğer Samsung ve Google’ı Bing ile değiştirmeyi düşünen Apple, Google aramasından çekilirse, Google’ın yıllık gelirinde 20 milyar dolarlık bir düşüş riski ortaya çıkar. Samsung, Google için önemli bir iş ortağıdır ve arama motorunu Bing ile değiştirme kararı, her iki şirket için de geniş kapsamlı ve uzun vadeli sonuçlar doğurabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bing, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka chatbotu olan ChatGPT’nin entegrasyonu sayesinde, Google’ın bir adım önüne geçmiştir. ChatGPT’nin gelişmiş sohbet yetenekleri, Bing’in daha akıllı hale gelmesini ve arama motoru pazarında daha rekabetçi olmasını sağladı. Google, bu tehdidi fark ederek yapay zeka teknolojilerini geliştirmeye odaklandı ve kendi yapay zeka destekli arama motorunu başlatma planlarına hız verdi. Google’ın kendi chatbotu Bard, ChatGPT kadar popüler olmasa da, şirket arama motoru deneyimini modernize etme konusunda kararlı.

  Google’ın çoğu ülkede %90’ı aşan pazar payı, tekel gücü konusundaki endişeleri artırıyor. Rekabeti önleme soruşturmaları ve davalara rağmen Google, arama motoru pazarında hakimiyetini korumaya devam ediyor. Ancak, Bing’in ChatGPT’nin yetenekleriyle güçlenmesi, rekabet ve tüketici refahı konusundaki tartışmalara yeni bir boyut katıyor. Google arama motoru rekabetinde kan kaybetmek istemiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow