Google, büyük bir tehlike ile karşı karşıya

Google, büyük bir tehlike ile karşı karşıya

Google, büyük bir tehlike ile karşı karşıya

Google arama motoru tarafında son yıllarını mı yaşıyor? Teknoloji çok hızlı gelişiyor. Dün moda olan bir şey bugün bir anda eski teknoloji damgasını yiyebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak büyük teknoloji şirketleri için bu durum çoğu zaman geçerli değildir çünkü zaten teknolojiye yön veren isimler bunların ta kendileridir. Ancak bazen teknolojide kırılma noktaları yaşanır. Buna verilebilecek en güzel örnek akıllı telefonlar olacaktır. Cep telefonu dünyasına yön veren Nokia ve Motorola gibi şirketler, akıllı telefon çağına geçilmesiyle birlikte bir anda saf dışı kalmış ve pazar paylarını büyük ölçüde kaybetmişlerdi. İşte şimdi benzer bir durumun Google’ın başına gelebileceği konuşuluyor.

Bildiğiniz üzere ChatGPT isimli yapay zeka, tüm dünya genelinde büyük ses getirdi. Neredeyse bir insanla muhabbet ediyormuşçasına sorulara yanıt verebilen bu robot, milyonlarca insanın ilgisine maruz kalmıştı. Bu konuya ilişkin birçok kişi açıklama yapsa da bu açıklamaların en ilginci Gmail’in mimarı Amerikalı programcı Paul Buchheit’ten geldi.

Ünlü programcı tarafından yapılan açıklamaya göre, ChatGPT’nin bu kadar gelişmiş bir yanıtlama özelliğine sahip olması, gelecekte bu programın arama motoru anlayışını da tamamen değiştirebileceğini gösteriyor olabilir. Buna göre insanlar herhangi bir sorusuna yanıt bulabilmek için arama yaptığında o sorunun yanıtını içerebilecek sitelere yönlenmektense, doğrudan arama motorundan yanıt alabilir.

Tabi bu da ChatGPT’nin popüler olması, Google’ın ise hakimiyetini kaybetmesi manasına gelecektir. Her ne kadar şu an bu çok abartı bir tahmin gibi görünse de geçmişte pek çok defa yaşanan bu olayı gelecekte de yaşanmasına engel bir durum yok.