hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Google: Hackler'lar iPhone'ları yıllardır izliyor

  Google: Hacklerlar iPhoneları yıllardır izliyor
  expand
  KAYNAK DHA

  Google'dan araştırmacılar, hackerların yıllardır hacklenmiş websiteleri aracılığıyla iPhone marka telefonları izlediklerini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Google'ın Project Zero takımından güvenlik uzmanı olarak çalışan ekip yaptıkları araştırmalarda, kötü niyetli yazılımların kullanıcıların telefonlarındaki fotoğraflara, telefon rehberine ve diğer özel bilgilerine kolaylıkla ulaşabildiklerini gösterdi.

  Project Zero, Googleda yeni güvenlik açıklarını tespit etmek üzere çalışmalar yürütüyor.

   Guardian gazetesinin haberine göre işletim sistemleri iOS 10 ve iOS 12 olan telefonlar bu hacklenmeden etkilenirken hacklerların kullanıcının Instagram, WhatsApp ve Gmail gibi uygulamalarına erişebildiklerini yazdı.

  Habere göre Google söz konusu güvenlik sorununu, Apple'a geçtiğimiz 1 Şubatta iletti. Apple da 7 Şubatta işletim sistemine güncelleme getirdi. Project Zero ekibinden Ian Beer, güvenlik arızalarının birçoğunun Apple'daki varsayılan tarayıcı olan Safari'de bulunduğunu söyledi. Beer ayrıca, telefonları izlemek için konulan implantların Apple cihazlarında saklanamadığını, telefonun yeniden başlatılması halinde hafızadan silindiğini ancak kullanıcının hack'lenmiş bir websitesini ziyaret ettiğinde hackler'ların yine bu telefonlara erişebildiklerini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Apple ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow