hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Google RCS neler sunuyor?

  Google RCS neler sunuyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  iMessage’ın Android sürümü olarak da bilinen Google RCS tüm dünyada kullanıma sunuldu. Peki, bu yeni servis kullanacılara neler sunuyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Daha zengin bir işleve sahip olan RCS artık küresel olarak SMS’in yerini alacak. Google’ın duyurusu, bu özelliğin artık Google Mesajlar uygulaması aracılığıyla dünya çapında kullanılabildiğini gösteriyor.

  Google RCS mesajlaşma, tüm Android kullanıcılarına WhatsApp veya Messenger gibi uygulamaları kullanmadan Apple’ın iMessage’ına benzer zengin mesajlar sağlamayı amaçlıyor.

  Google, son birkaç yılda mobil sektördeki ekipman üreticileriyle işbirliği yapıyor. Ayrıca, Mesajlar’daki açık Zengin İletişim Hizmeti (RCS) standardına dayalı sohbet işlevleri sağlamak için belirli ülke ve bölgelerdeki bazı operatör ağlarıyla işbirliği yapmıştı.

  Bu sohbet işlevi normal SMS mesajlarına yeni özellik katıyor. Artık daha kaliteli fotoğraflar ve videolar gönderip alabilir, Wi-Fi veya veri yoluyla sohbet edebilirsiniz. Alıcının mesajınızı ne zaman okuduğunu da bilebilir ve yanıtı paylaşabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, RCS daha dinamik ve çekici bir grup sohbeti sunar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Google’a göre, RCS sohbet işlevi çok yakında tüm dünyada kullanıma sunulacak. Bu modern mesajlaşma platformunun popüler olmasını ve Android ekosistemindeki herkes için olmasını istiyor. Artık dünyanın her yerinden Mesajlar kullanan herhangi bir kullanıcı, operatörlerinden veya doğrudan Google’dan modern sohbet özelliklerini alabilir.

  RCS, SMS’den daha güvenli olacak. Google ve üçüncü şahıslar dahil hiçbir kullanıcının mesajınızın içeriğini okuyamamasını sağlamak için uçtan uca şifreleme kullanıyor. Bu özelliğin küresel bir sürümü olmasına rağmen, son sürüm değildir. Google, kullanıcıların geri bildirimleri için bu mesajlaşma platformunun dünya çapında test edilmesini istiyor. Bu özelliğin test edilmesi önümüzdeki yıla kadar devam edecek.

  Şu anda, uçtan uca şifreleme işlevi yalnızca hem siz hem de mesaj göndermek istediğiniz kişi Google Mesajları yüklediyse ve sohbet işlevini etkinleştirdiğinde kullanılabilir.

  Açıkçası, RCS’nin geleneksel SMS’i tamamen değiştirmesi biraz zaman alacak. Aslında, SMS hala var olduğu sürece, RCS’nin SMS’i tamamen değiştirmesi çok zor olacaktır. Ancak Google, bu mesajlaşma platformunun daha fazla popülerlik kazanması için daha da ileri gitmeye hazır görünüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow