Google şimdi de Adalet Bakanlığı ile başı dertte

Google şimdi de Adalet Bakanlığı ile başı dertte

Google şimdi de Adalet Bakanlığı ile başı dertte

ABD Adalet Bakanlığı, Google platformuna, sekiz eyalet için yürüttüğü reklam dağıtım işine dava açıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adalet bakanlığı , Salı günü Virginia’daki bir federal mahkemeye yaptığı şikayette, Google’ı dijital reklam pazarını yasa dışı bir şekilde tekeline almakla suçladı. Adalet Bakanlığı, “Google’ın rekabete aykırı davranışı önemli rakipleri reklam teknolojisi araçları pazarını terk etmeye zorladı, potansiyel rakipleri pazara girmekten caydırdı ve arama motoru devinin kalan birkaç rakibini marjinalleştirdi ve haksız yere dezavantajlı duruma düşürdü.” ifadelerini kullandı.

Bir şirket sözcüsü Engadget’e “Bugünkü dava son derece rekabetçi reklam teknolojisi sektöründe kazananları ve kaybedenleri belirlemeye çalışıyor” dedi. Google suçlamalara tamamen katılmıyor.

Adalet bakanlığı daha önce 2020’de arama motoru devine dava açmıştı. O sırada Başsavcı William Barr başkanlığındaki Adalet Bakanlığı, Google‘ın aramayla ilgili reklamcılık üzerinde tekele sahip olduğunu söyledi. Google, şimdi dijital reklamcılık pazarındaki hakimiyeti nedeniyle yoğun bir düzenleyici incelemeyle karşı karşıya.

2020 yılında, Google’a reklam fiyatlandırmasını “tekelci kontrol etme gücünü” kullanmakla suçlayan çok eyaletli bir dava açılmıştı. Bir yıl sonrada , Avrupa Komisyonu, şirketin reklam işine yönelik bir soruşturma başlattı ve görünüşe göre bu hareket, Google’ı Youtube’daki reklamları nasıl ele aldığını yeniden gözden geçirmeye zorladı. Bunun üzerine Senato, arama motoru devi gibi şirketlerin dijital reklamcılık ekosisteminin birden fazla parçasına katılmasını engellemek için tasarlanmış bir yasa çıkarmışlardı.