Google, Tinder arasındaki savaş büyüyor

Google, Tinder arasındaki savaş büyüyor

Google, Tinder arasındaki savaş büyüyor

İlk olarak Epic Games ile Apple arasında başlayan “komisyon” savaşları, git gide daha büyük bir hale evriliyor. Bu savaşta son davalılar ise Tinder ve Google oldu.

Google Tinder arasındaki ipler gerildi. Mobil dünyanın en büyük iki işletim sistemi olan Android ve iOS, günden güne bu alandaki hakimiyetlerini tekelleşme eğilimine dönüştürüyorlar. Her ne kadar bir zamanlar Samsung ve Microsoft bu düzene karşı başkaldırmaya çalışmış olsalar da, gelinen noktada bu isimlerin girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığı aşikar.

Tabi hal böyle olunca, hem Apple hem de Google mobil işletim sistemlerine ait uygulama mağazalarında istedikleri şartları koyup buna uymayanları adeta kapı dışarı edebiliyorlar. Öte yandan yakın zamanda Epic Games, Apple’a açtığı davada hem uygulama mağazasından çıkarılmasını hem de kullanıcıları için tek bir ödeme yöntemi sunularak yüksek komisyon ücreti alınması gibi kurallar karşısında adeta zafer kazanarak mahkemeden lehte karar almıştı.

İşte bu karardan cesaret alan diğer büyük şirketler de, benzer yollara başvurmaya başladı. Bunun son örneği ise, ünlü arkadaşlık uygulaması Tinder’ın sahibi Match Group şirketi oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Google’ın 1 Haziran 2022 tarihine kadar yeni kullanım kurallarına uymayan şirketlerin mağazadan çıkarılabileceği yönündeki “uyarıları” mahkemeye taşındı. Match Group’tan yapılan yazılı açıklamada, Google’ın kendilerine dayattığı tek bir ödeme yöntemi uygulamasının ve bu ödeme yöntemiyle de %30’a varan komisyon alınmasının ticari teamüllere aykırı olduğu, Google’ın bu sayede pazardaki konumunu kötüye kullanarak tekelleştiği belirtildi.

Bakalım her geçen gün yenisi eklenen bu davalar hem Apple hem de Google cephesinde nasıl yankı bulacak.