Google yediği ceza için açıklama yaptı!

Google yediği ceza için açıklama yaptı!

Google yediği ceza için açıklama yaptı!

Google 5 milyar dolar tutarındaki ceza için açıklama yaptı. Peki, Google 5 milyar dolar cezaya neden çarptırıldı? İşte Google CEO’su tarafından yapılan o açıklama ve konunun tüm detayları.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Google, açık kaynaklı işletim sistemi Android‘e kendi uygulamalarını tümleşik olarak sunması ile Yandex tarafından dava edilmişti.

Bu davanın akıbeti henüz bilinmezken, Avrupa Birliği‘ne bağlı Avrupa Komisyonu yine aynı konuda Google’ı araştırma kararı almıştı.

Google 5 milyar dolar ceza aldı!

Bugün ise Avrupa Komisyonu, Google’ı haksız buldu ve 5 milyar dolar tutarında cezaya çarptırdı. Bu cezanın açıklamasının ardından Google’ın CEO’su Sundar Pichai bir açıklamada bulundu. Türkçe olarak yayınlanan o açıklamayı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Sundar Pichai açıklaması!

Android bir telefon aldığınızda en popüler iki mobil platformundan birini, dünya çapında kullanıcılar için mevcut telefon seçeneklerini artıran platformu seçmiş olursunuz. Bugün Avrupa Komisyonu Android’e ve iş modeline karşı bir rekabet kararı aldı. Söz konusu karar Android telefonların; Komisyon’un kendi pazar araştırmasındaki katılımcıların yüzde 89’u tarafından da teyit edildiği gibi, iOS telefonlarla rekabet ettiği olgusunu görmezden gelmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karar aynı zamanda Android’in; Android cihazlar üreten ve satan binlerce telefon üreticisi ve mobil şebeke operatörlerine, işlerini Android ile kurmuş dünya çapındaki milyonlarca uygulama geliştiriciye ve artık son teknoloji akıllı telefonları satın alabilen milyarlarca tüketiciye ne kadar fazla seçenek sunduğunu da gözden kaçırmaktadır.

Bugün Android sayesinde aralarında Almanya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, Letonya, Polonya ve Romanya ’dan da üreticilerin yer aldığı 1300’den fazla farklı markanın ürettiği, her fiyat aralığında 24 binden fazla cihaz bulunmaktadır.

Bu şirketler tarafından üretilen ve hepsi birbirinden farklı olan telefonların tek ortak özelliği aynı uygulamaları çalıştırabilme kapasitesidir. Bu da cihazların boyutu veya şekli ne olursa olsun teknik uyumluluğu garantileyen basit kurallar sayesinde mümkün olmaktadır.

Hiçbir telefon üreticisinin bu kuralların altına imza atma zorunluluğu dahi bulunmamakta, tıpkı Amazon’un Fire tabletleri ve TV çubuklarında yaptığı gibi Android’i diledikleri şekilde kullanıp değiştirebilmektedirler.

Açık işletim sistemlerinin başarılı olabilmesi için, tüm kullanıcıların ihtiyaçlarını büyük bir titizlikle dengelemesi zorunludur. Temel uyumluluk konusunda kuralların olmaması halinde, açık platformların kullanıcılara, geliştiricilere ve telefon üreticilerine faydalı olmayacağı ve başarısızlıkla sonuçlanacağını tarih de göstermiştir. Android’in uyumluluk kuralları, herkes için uzun vadeli ve çözüm sunan bir platform olmasına katkı sağlıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Esneklik, seçenek ve fırsat yaratma

Bugün Android sayesinde tipik bir telefon, sadece telefonu satın aldığınız şirkete değil çok sayıda geliştiriciye ait ön yüklenmiş 40’a varan uygulama ile birlikte geliyor. Farklı uygulamaları –ya da tarayıcı veya arama motorunu- tercih etmeniz halindeyse, önceden yüklenmiş olanları kolayca devre dışı bırakmanız veya silmeniz, yerine ise-bazıları geçimlerini uygulama geliştirici olarak sağlayan 1,6 milyon Avrupalı tarafından geliştirilmiş- diğer uygulamaları seçmeniz mümkün.

Aslında tipik bir Android kullanıcısı, telefonuna 50 kadar uygulamayı kendisi kuruyor. Geçtiğimiz yıl Play uygulama mağazamızdan 94 milyarın üzerinde uygulama yüklendi. Opera Mini ve Firefox gibi tarayıcılar 100 milyon, UC Browser ise 500 milyon kereden fazla yüklendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu durum, 1990’lar ve 2000’lerin başındaki çevirmeli ağ bağlantısı çağıyla taban tabana zıt bir durum ortaya koyuyor. O dönemlerde bilgisayarda önceden kurulu uygulamaları değiştirmek veya yenilerini eklemek teknik açıdan zor ve zaman alıcıydı. Komisyon’un Android kararı, bugünkü geniş seçenekleri ve insanların telefonlarını nasıl kullandığıyla ilgili açık durumu görmezden gelmektedir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber