Gsm Nedir, Ne İşe Yarar? Gsm Numarası Nasıl Öğrenilir?

Gsm Nedir, Ne İşe Yarar? Gsm Numarası Nasıl Öğrenilir?

Gsm Nedir, Ne İşe Yarar? Gsm Numarası Nasıl Öğrenilir?

GSM'in açılımı, Global System for Mobile Communications’dır. Bu terimin Türkçesi ise, Mobil İletişim için Küresel olan anlamına gelir.1990 yılında bilinen ve bir sene sonra da kullanıma açılan GSM 1997 yılından sonra tüm dünya genelinde 100’den fazla ülkede kullanımı yaygınlaşarak standartlaşmıştır. GSM’nin ise, günümüzde kullanımı hala devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

GSM Nedir?

GSM, cep telefonlarında kullanılan bir iletişim protokolüdür. Bu protokole göre GSM numarası ismi verilen cep telefonu numarası verilir.

GSM Ne İşe Yarar?

GSM, kullandığımız mobil iletişimimizde telsiz görevi görür. GSM numarasına sahip olmak için herhangi bir operatörü seçerek belirli sayılarla başlayan telefon numaralarından satın alabiliriz. GSM uluslararasında kullanılan bir terimdir. GSM firmaları ise, bu ilişki protokollerini kullanarak dünyadaki bütün mobil kullanıcılarını global ağa ya da iki cep telefonu birbirine bağlayabilir. Bunları sağlamak için de SIM kart olarak isimlendirilen bir tane devre tamamlayıcı bulunur.

Telefonlar ve işlemcilerin giderek küçüldüğü gibi sim kartlarının boyları da giderek küçülüyor. Hatta Türkiye'de daha kullanılmaya başlanmasa da e-SIM teknolojisi ile birlikte telefona dahili olarak gelen SIM kartlar yaygınlaşmaya ve daha çok kullanılmaya başlanıyor.

GSM Numarası Nasıl Öğrenilir?

GSM numarası, her biri birbirinden farklı olan numaralardır. Bu numaraları bizlere operatör şirketleri verir. Türkiye'de genellikle GSM numarasına cep telefonu numarası ismi verilir. Ülkede daha önceki dönemlerde kullandığımız sabit hatlara da “telefon numarası" denildiği için günümüzde de halk içinde ağız alışkanlığı ile gsm numaralarına, telefon numarası da denir.

Akıllı telefon kullanıcıların merak ettiği ve çok sık sorduğu sorular arasında GSM numarasını nasıl öğrenebilecekleri yer alıyor. Çoğu insan GSM numarasını ezberlemekte zorlanır ve unutabilir. Günümüzde sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. GSM numarasını öğrenmek aslında çok kolaydır. GSM numarasını kullanmakta olduğumuz cep telefonundan kolaylıkla öğrenebiliriz. Cep telefonunuzdan *101# tuşlarını tuşladıktan sonra arama butonuna bastıktan sonra ekrana GSM numarası çıkar.

Ekrana çıkan GSM numarası ise, size ait olan GSM numarasını gösterir. Aynı zamanda gün içinde bilinmeyen numaralarda zaman zaman bizi arıyor. Bu numaraların kimlere ait olduğunu çoğu zaman merak ediyoruz. Bu numaraların kimlere ait olduğunu bulmak için ücretli ya da ücretsiz uygulamalardan da yararlanabilirsiniz.