Harry Potter yazarı Twitter üzerinden ölüm tehdidi aldı

Harry Potter yazarı Twitter üzerinden ölüm tehdidi aldı

Harry Potter yazarı Twitter üzerinden ölüm tehdidi aldı

Yazarın bıçaklanan biri hakkında attığı tweetin ardından Pakistanlı bir Twitter kullanıcısı: “Endişelenme, sıra sende” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Harry Potter yazarı J.K. Rowling, Cumartesi günü yazar arkadaşı Salman Rushdie’nin bıçaklanması hakkında bir tweet attı. Ardından aynı Twitter kullanıcısından bir ölüm tehditi geldi. Rowling, Cuma gecesi Rushdie’nin bıçaklanmasıyla ilgili bir paylaşımda bulunarak, olayın “Korkunç bir haber olduğunu söyledi. Şu anda çok hasta hissediyorum” ifadelerini kullandı. Yazar daha sonra, kendisini Pakistanlı bir “öğrenci, sosyal aktivist, politik aktivist ve araştırma aktivisti” olarak tanımlayan Meer Asif Aziz’in cevabının ekran görüntüsünü paylaştı. Aziz, Rowling’i tehdit etmeye devam etti: “Endişelenme, sırada sen varsın.”

Cumartesi günkü gönderide Rowling, Twitter’dan “biraz destek” istedi. Aziz’in hesabı ilerleyen saatlerde devre dışı bırakıldı. Hesabının bir arşivine göre Aziz, daha önce İsrail’i yok etme arzusu hakkınd ada tweet atmıştı. Ayrıca Aziz’in İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in destekçisi olduğu da ortaya çıktı. Aziz, Hamaney’in tweetine yanıt olarak, “Sevgili liderimiz, İslam dünyası için verdiğiniz mücadele, biz genç nesil sizinle olana kadar boşa gitmeyecektir” demişti. Dünyaca ünlü yazarın aldığı ölüm tehditi ise edebiyat dünyasında korkulu anlara sebep oldu. Tüm bunlar yaşanırken ifade özgürlüğünün sınırları da tekrar sorgulandı diyebiliriz.