Honor 10 vs Huawei P20 karşılaştırması

Honor 10 vs Huawei P20 karşılaştırması

Honor 10 vs Huawei P20 karşılaştırması

Aynı firmanın elinden çıkmış iki telefon temel unsurlar tarafında ne kadar farklı olabilir? Honor 10 ve Huawei P20 karşılaştırması tam olarak bu sorunun cevabını bizlere veriyor. İşte detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıllı telefon sektöründeki başarılı firmalardan biri olan Huawei, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Çinli üreticinin yetkili isimleri daha önce yaptıkları açıklamalarda akıllı telefon pazarında en çok telefon satan firma olmak istediklerini ve bunu da önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştirebileceklerini belirtmişlerdi.

Bu her ne kadar oldukça iddialı bir açıklama olsa da Huawei’nin ciddi anlamda bunu başaracak gücü mevcut. Keza Çinli üretici Amerika’dan, Afrika’ya kadar pek çok kıtada bölge ayırt etmeksizin kurumsal faaliyetler yürütmeye önem gösteriyor.

Huawei kendi ismini Premium segmentine yerleştirerek, düşük fiyatlı modellerini ise Honor markası altında sunmaya özen gösteriyor. Keza Honor 10 ve Huawei P20 karşılaştırması da bu durumu net bir şekilde gözler önüne seriyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri karşılaştırmamız ile başbaşa bırakalım.

Tıpatıp benzer tasarım

Bilindiği üzere Honor, Huawei’nin yan kuruluşu. Yani iki şirketin birbirinden ayırt etmek pek de mantıklı olmayacaktır. Gelelim bu iki şirketin yakın gelecekte tanıttıkları iki amiral gemisi modeline; Honor 10 ve Huawei P20.

İki telefonda birbirine benzer tasarım çizgisiyle karşımıza çıkıyor. Honor 10, 149.6 x 71.2 x 7.7mm, Huawei P20 ise 149.1 x 70.8 x 7.7 mm ölçülere sahip. Göründüğü üzere arada gözle fark edilemeyecek virgül oynamaları mevcut. İki telefonun da ön tarafında 5.8 inçlik bir ekran bulunuyor. Bu ekranın hemen alt tarafında ise parmak izi okuyucusu mevcut.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Telefonların arka yüzüne geçtiğimizde ise biri dikey, birisi yatay olarak konumlandırılmış çift kamera modülleri görüyoruz. Zaten tasarımsal anlamda Honor 10 ve Huawei P20 arasındaki en büyük fark da bu. Kameraların konumlandırma şekli.

Benzer teknik özellikler

Gelelim teknik özelliklere. Bilindiği üzere Huawei genel olarak akıllı telefon modellerinde kendi üretimi olan Kirin yonga setlerini kullanmayı tercih ediyor. Aynı durum Honor için de söz konusu. Yani Honor modellerinde de genel itibariyle Huawei’nin Kirin yonga setleri kullanılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Honor 10 ve Huawei P20’de kullanılan yonga setine baktığımızda da bu durumu net bir şekilde görebiliyoruz. Keza iki modelde de Kirin 970 yonga seti tercih edilmiş durumda.

RAM ve dahili depolama alanında da pek bir değişim yok. En düşük fiyatlı opsiyon tercih edildiğinde iki telefon da 4GB RAM ve 64GB dahili depolama alanıyla geliyor.

Batarya tarafına baktığımızda da farklı bir şey göremiyor. Hem Honor 10, hem de Huawei P20 3400 mAh kapasitesine sahip bir lityum iyon pilden besleniyor.

Kısaca özetlemek gerekirse iki telefon arasında teknik özellikler baz alındığında hiç bir fark bulunmuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kamera karşılaştırması

Honor 10 ve Huawei P20 karşılaştırması için sıradaki kıstasımız kamera. Malum son dönemde kullanıcılar için kamera önemli bir kriter olmaya başladı. Bunun farkında olan Huawei, LEICA destekli 3 kameraya sahip dünyanın ilk akıllı telefon P20 Pro’yu satışa sunmuştu.Peki P20 ve Honor 10 kamera konusunda nasıl bir performansa sahip?

Honor 10, yapay zeka destekli 16 MP (f/1.8) + 24 MP çift ana kamera modülüyle geliyor. Telefonun selfie kamerası ise 24MP. Honor 10 ile 2160p@30fps, 1080p@30fps değerlerinde video kaydı yapmak mümkün.

Huawei P20 ise kamera tarafında LEICA tarafından özel olarak üretilmiş olan lenslerden faydalanıyor. LEICA tarafından tasarlanan kamera 12 MP (f/1.8, 27mm, 1/2.3″, 1.55µm, OIS) + 20 MP (f/1.6, 27mm) değerlerine sahip. Ön kamerası 24MP olan telefon 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@960fps değerlerinde video kaydı yapabiliyor.

Fiyat karşılaştırması

Şimdi gelelim işin en can alıcı noktasına. Malum günümüzde üst segment modellerin fiyatı aldı başını gitti. Keza artı 1000 dolar gibi meblağlar bile bizleri şaşırtmıyor. Çünkü yavaş yavaş bu absürt fiyatlara alışıyoruz.

Öncelikli olarak Honor 10 fiyatı ile başlayalım. Honor yeni amiral gemisi modelini Avrupa’da 400 euro’dan satışa sundu. Açık konuşmak gerekirse bu oldukça makul bir fiyat.

Huawei P20 ise Honor 10’a nazaran biraz daha pahalı. Çinli üretici bu telefonun Avrupa fiyatını 680 euro olarak belirlemiş durumda. Yani arada yaklaşık olarak 300 euro’luk bir fark var.

Peki bu 300 euro’luk fark karşılığında P20’nin Honor 10’dan önemli bir artısı var mı? Açık konuşmak gerekirse, LEICA destekli kamerası dışında P20’nin Honor 10’dan bir fazlası yok. Elbette karar yine de kullanıcıların.