HTC, uzun bir süre sonra kar etti

  1. Teknoloji
HTC, uzun bir süre sonra kar etti
HTC, uzun bir süre sonra kar etti

Google, geçtiğimiz ay hatırı sayılır miktarda bir ücret ödeyerek HTC’nin akıllı telefon bölümünü satın almıştı. Bu satın alım henüz gerçekleşmiş olmasa da, Tayvanlı şirket şimdiden Google sayesinde kar etmeye başladı.

Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan HTC, uzun bir süre sonra Ağustos ayında yüzde 117 oranında kar ettiğini açıkladı. İşte detaylar.

Bilindiği üzere Google’ın kısa süre önce tanıttığı Pixel 2 ve Pixel 2 XL cihazlarında HTC imzası da bulunuyor. Geçtiğimiz sene satışa sunulan Pixel ve Pixel XL modelleri Tayvanlı teknoloji devi tarafından üretilmişti. Fakat yaşanan stok sıkıntıları Google’ı ek tedbirler almaya zorladı. Bunun üzerine harekete geçen Google, HTC’nin yanı sıra LG’yle de el sıkıştı. Google Pixel 2 üretimini HTC’ye emanet eden Amerikalı şirket, Pixel 2 XL modelinin üretimi içinse LG’yi tercih etti.

Pixel 2’ye olan talep, HTC’ye yaradı. Zira uzun süredir akıllı telefon bölümünden zarar ettiğini açıklayan üretici, Ağustos ayında ise yüzde 117 oranında kar ettiğini belirtti. Tabi ki bu kar oranını geçtiğimiz senenin aynı dönemi ile kıyasladığımızda gözle görülür bir düşüş görüyoruz. Bu durumun temel nedeni ise Google’ın bu sene çıkan Pixel 2 XL modeli için LG’yi tercih etmiş olması.

HTC’nin ilerleyen dönemlerde nasıl bir strateji izleyeceği ise hala netleşmiş değil. Zira Tayvanlı şirketin geleceğinde artık Google’da söz sahibi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS