hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Huawei, Kirin yongaları için neler planlıyor?

  Huawei, Kirin yongaları için neler planlıyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Huawei geçtiğimiz yıldan beri Kirin yongasına sahip telefonlar çıkarmıyor. Peki bu durum önümüzdeki yıl değişecek mi?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akıllı telefon pazarındaki önemli isimlerden biri olan Huawei yeni nesil modelleriyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Fakat bu modellerin hiç birisinde Kirin yongası yer almıyor. Genel olarak Huawei Qualcomm yongasına sahip modelleri satışa sunuyor.

  Hali hazırda akıllı telefon pazarında kendi yongasını üretebilen birkaç farklı isim bulunuyor. Bu isimler, Apple, Huawei ve Samsung. Peki ne oldu da Huawei kendi yongasını üretmeyi bıraktı. Bilindiği üzere Huawei bir ambargo yönergesi ile karşı karşıya. Bu bağlamda Huawei’nin ARM lisansı iptal edildi. Bu lisansın iptal edilmesiyle birlikte Huawei yonga seti geliştirme şansını da yitirmiş oldu.

  Bu olumsuz tablonun yanı sıra TSMC de Huawei’ye sırtını döndü. Huawei’nin geliştirdiği yonga setlerinin üretimi TSMC tarafından üstlenilmişti. TSMC Huawei ile ticari bağlarını koparınca Çinli üretici Kirin yongasının üretimini rafa kaldırmak zorunda kaldı.

  Asıl merak edilen şey ise Kirin yongalarının yeni yıl ile birlikte geri dönüp dönmeyeceğiydi. Çinli üretici bu konuya da netlik getirdi. Yapılan açıklamada Huawei’nin 2023’te de Kirin yongalarını kullanmayacağı belirtildi. Muhtemelen Huawei önümüzdeki yılda da Qualcomm yongalarıyla yoluna devam edecektir. Huawei’nin üzerindeki ambargonun kalkması, Kirin yongalarının geri dönmesinin önünü açabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow