hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Huawei, yeni Mate telefonlarıyla global pazara dönmeye hazırlanıyor

  Huawei, yeni Mate telefonlarıyla global pazara dönmeye hazırlanıyor
  expand
  KAYNAK Donanım Günlüğü

  Bildiğiniz gibi Huawei bir dönem akıllı telefon pazarının yükselen yıldızı konumundaydı. O dönemde Çin çıkışlı telefon üreticilerine öncülük eden şirket, sadece Çin pazarında değil global akıllı telefon pazarında da kayda değer bir pazar payına ulaşmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak Çin ile Amerika arasındaki gerilimin de etkisiyle ABD’nin şirkete karşı tavır alması ve sıkı yaptırımlar uygulaması Huawei’ya ciddi bir çelme taktı. O günden sonra global pazarda başarılı olma şansı pek kalmayan şirket, bu yüzden küçülmek zorunda kaldı ve bugüne kadar faaliyetlerini büyük ölçüde kendi bölgesiyle sınırlı tuttu. Ancak görünen o ki bu durum çok yakında değişebilir.

  Hatırlayacağınız üzere şirket geçtiğimiz hafta Mate serisinden üç telefon birden çıkardı. Bu telefonların her üçü de 5G desteğiyle geliyordu. Şimdi Çin medyasında birden fazla kaynak tarafından paylaşılan bilgiler, şirketin bu telefonlarla birlikte global akıllı telefon pazarına geri dönmeyi planladığını gösteriyor.

  IT Home’un Huawei içinden aldığı bilgilere göre şirket bu üç yeni Mate modeliyle ilk olarak Çin’de temelleri attıktan sonra Çin dışına çıkmak için de ilk adımları atacak. Böylece şirket yaptırımlarla belinin bükülmesinden yıllar sonra global akıllı telefon pazarında şansını bir kez daha deneyecek. Şirketin global pazara ilk adımı tam olarak ne zaman atacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor. Ancak bunun yakın gelecekte gerçekleşmesi bekleniyor.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow