hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Twitter’ın gizli bir VIP listesi olduğu ortaya çıktı

  Twitter’ın gizli bir VIP listesi olduğu ortaya çıktı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Twitter algoritmasının neden bazı kullanıcıların tweet’lerini bu kadar sık önerdiğini artık biliyoruz. Şirketin buna göre bir politikası var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Newsletter Platformer, şirketin tavsiye algoritmasında birkaç düzine hesaptan oluşan gizli bir VIP listesi olduğunu açıkladı.

  Bu hesaplar, Elon Musk’ın yanı sıra bir avuç önde gelen Twitter kullanıcısını da içeriyor. Haber, Musk’ın defalarca platformun öneri algoritmalarını açık kaynak yapma sözü vermesiyle geldi. Ayrıca kısa bir süre önce, yakında yalnızca Twitter Blue üyelerinin öneri algoritmasında yer alacağını da söylemişti. Bu değişikliğin, akışta düzenli olarak öne çıkan kullanıcıların VIP listesini de etkileyip etkilemeyeceği net değil. Listedeki Başkan Joe Biden ve YouTuber Mr Beast gibi bazı hesaplar şu anda doğrulandı ancak Twitter Blue için ödeme yapmıyorlar. Platformun artık sorulara yanıt verecek bir iletişim ekibi de yok.

  Platformer’a göre VIP listesi, “başlangıçta güçlü Twitter kullanıcıları tarafından alınan etkileşimi izlemek için oluşturuldu.” Musk kısa bir süre önce “Algoritmamız” aşırı derecede karmaşık ve dahili olarak tam olarak anlaşılmadı, “diye tweet attı.

  Musk’ın satın alımının ardından platformda çok fazla şeyin değiştiği bir gerçek. Ancak bu değişimler pek iyi yönde olmadı. Bu da şirkette ciddi işten çıkarmalar ve bütçe çalışmalarını beraberinde getirdi. Bu kapsamda platform bünyesinde değişiklikler yapmak zorunda kaldı denebilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow