hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  iOS 17.5 sorunlarla boğuşuyor

  iOS 17.5 sorunlarla boğuşuyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Yıllar öncesine ait fotoğraflar galeride tekrar görünür olmuş vaziyette. Ancak tüm sıkıntı eski fotoğraflarla sınırlı değil.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  iOS 17.5 hakkında başka problemler de var görünüyor. Apple destek forumları, Reddit, sosyal medya yazanlara bakarsak ön ve arka kameranın bulanık göstermesi, pil performansının etkilenmesi, canlı sesli mesajların silinmesi gibi sorunlar yaşayan tüketiciler var.

  Eski fotoğrafların geri gelmesinden, şimdi bahsettiğimiz problemlere kadar tüm sorunlar tek bir iPhone modeline özgü değil, farklı iPhone’larda ortaya çıkmışlar. Şunu da belirtelim, problemlerden her kullanıcı etkilenmedi. iOS 17.5’i yükleyip hiç sorun yaşamayan birçok tüketici var.

  iOS 17.5‘in en büyük yeniliği web sitesinden uygulama indirmeye izin vermesi. Web Dağıtımı isimli bu özellik geçtiğimiz sene açıklanmıştı. iPhone kullanıcıları App Store’a girmeden desteklenen web sitesinden iOS uygulamasını indirebiliyor. Ancak bu durum sadece Avrupa Birliği ile sınırlı. Ayrıca iPhone için geçerli. İlerleyen dönemlerde iPad’e gelecek, fakat iPad için kesin bir tarih yok.

  Web sitelerinden indirilen tüm uygulamalar Apple’ın tasdik sürecine tabi tutuluyor ve normalde teknoloji devine herhangi bir komisyon ödenmemesine karşın Apple’ın geliştiricilerden 0,50 euroluk ücret talebi de var. Tüm bunlarla birlikte geliştiricilerin Apple Geliştirici Programına iki ya da daha uzun süredir üye olmaları, uygulamanın Avrupa Birliğinde 1 milyon indirmeye sahip olması gibi şartlar da bulunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni iOS güncellemesinde onarım durumu özelliği adında başka bir yenilik daha var. iPhone’da tamirlik olduğunda Bul özelliğini kapatmak gerekiyordu, onarım durumu bu gerekliliği ortadan kaldırıyor. Özetle iPhone’u tamire verdiğinizde Bul açık kalabilir.

  iOS 17.5’te Apple News+’a Quartiles isimli kelime oyunu eklendi. Kullanıcılar kendilerine verilen kutucukları birleştirip kelimeler oluşturuyorlar. Apple News+ Türkiye’de olmadığından ülkemizden bu oyuna erişme imkanı yok.

  iOS 17.5’le birlikte gelen diğer önemli bir yenilik takip uyarıları. Apple ve Google platformlar arası bir çözüm geliştirdi. Artık kullanıcılar kendisine ait olmayan ancak kendisiyle birlikte hareket eden bir takip edici cihaz varsa uyarılacak. Bu takip edicinin bluetooth uyumlu olması lazım. Takip uyarısı işletim sisteminden bağımsız olarak gerçekleşiyor. Ayrıca güncellemenin sürüm notlarına göre önemli güvenlik iyileştirmeleri yapılmış ve genel olarak stabilite artırılmış.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow