iPhone 5 ile kanser testi

iPhone 5 ile kanser testi

iPhone 5 ile kanser testi

Sağlık alanında dur durak bilmeden devam eden gelişmelere teknoloji dünyasının tanıdık isminden de bir ekleme geldi. Apple iPhone 5 artık kanser testleri için de kullanılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika’da Washington State Üniversitesi’nin yaptığı çalışma ile mobil kanser laboratuvarı geliştirildi. Sahada dolaşan ekiplerin insanların evlerinde bile temel kanser testlerini yapabilmelerini talep etmelerini üzerine başlayan çalışmada büyük yol kat edilmiş durumda. Bunun için geliştirilen ve başarı ile sonuçlanan kanser testi sayesinde çok daha hızlı şekilde ilgili kişide kanser bulunup bulunmadığı anlaşılabiliyor.Apple’ın eski diyebileceğimiz bir telefonu olan iPhone 5 üzerinde yapılan testte özel bir düzenek üzerine yerleştirilen iPhone 5 kamerası ile hücreleri izleyebiliyor. Mikron düzeyinde olan hücreleri izleyebilmesi ve bir sonuca varabilmesi için özel lensler ve ekipmanların kullanıldığı projede %99 oranında başarı sağlanmış. Testlerin bitirilmesinin hemen ardından önce Amerika’da sonrasında ise tüm dünyada kullanılması beklenen test sisteminin maliyetinin de oldukça düşük olduğu ifade ediliyor.

Test mekanizmasının ise basit diyebileceğimiz bir çalışma prensibi bulunuyor. Aynı anda 8 örneği birden aynı anda inceleyen sistemde spektrometre kullanılıyor. Kimyasalların miktarını ve türünü anlayabilmek içinse ışık tayfı ölçümü gerçekleştiriliyor.

Teknoloji devi Apple'a kötü haber

Araştırmacılar testlerin bitip yaygın kullanıma sunulduktan sonra diğer telefonlarda da çalışan versiyonları için test sisteminin geliştirmeye açık olduğunu belirtiyor.