hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  iPhone'un iniş ve çıkışları

  iPhoneun iniş ve çıkışları
  expand

  iPhone 8 ile birlikte Apple tarih yazmaya devam edecek. İlk iPhone, basında pek çok kişi tarafından ilgi ile karşılanmıştı. Apple gerçekleştirdiği devrim ile birlikte fiziksel bir klavyeyi dokunmatik ekranla değiştirebileceğini düşünerek bu yola çıktı. Ancak geçen on yılın ardından iPhone dünyanın merkezinde yer alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  iPhone 8 in çıkışına çok az bir süre kaldı. İlk olarak Apple 2007 yılında iPhone adındaki akıllı telefonunu piyasaya sürmüştü. Steve Jobs ilk iPhone'u "büyü" olarak nitelendirmişti.

  Ayrıca şirketin devrim niteliğindeki bir diğer ürünü ise App Store oldu. Apple'ın mobil yazılım konusunda devleşmesine yardımcı olan platformlardan biri olan App Store yoluna tüm hızı ile devam ediyor. Bu galerimizle birlikte iPhone'unun iniş çıkışlarına biraz göz atmak istiyoruz. Bakın iPhone hangi yollardan geçerek günümüze gelmiş. Tabi ki biraz eskilere uzanalım.

  iphone 8 1993 - Apple Newton1993 - Apple Newton

  1993'te dünya Apple Newton MessagePad'e hazır değildi - ya da belki de dünya için hazır değildi. Cevap muhtemelen ikisinin de biraz. Apple'ın her ekranda bir mobil bilgi işlem cihazı tasarlamasının yanı sıra aynı zamanda el yazısı tanıma gibi o zamanki çığır açan yeniliklere rağmen cihaz başarılı olamadı. Kişisel asistan 699 dolarlık bir fiyat etiketi taşıyordu. Şirketin mobil bilgi işlemeyi gerçek anlamda yerine getirebilmesi neredeyse on yıldan fazla sürdü, ancak Newton, iPhone ve iPad için önemli bir öncüydü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  iphone 8 2001 – iPod

  2001 – iPod

  IPod, gerçek bir Apple ürünü. Herhangi bir hayal gücünün ilk MP3 çalar cihazı değildi. Ayrıca iTunes da ilk zamanlarda çok başarılı gözükmüyordu. Ancak Apple, tartışmasız kategoriyi doğru seçen, basit bir senkronizasyon sistemi ve donanım yaratmıştı. Birkaç yıl içinde, "1000 şarkıyı cebinizde taşımak" vaadiyle başlayarak, marka adı ve kategoriyi dünya için anlamlı bir hale getirdi.

   

  ipHone 8 2005 – Motorola Motorola Rokr E1

   

  2005 – Motorola Motorola Rokr E1

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Motorola, 2005'te farklı bir cihazla sahneye çıktı. Belki Motorola ile iPhone’un ne alakası var diyebilirsiniz. Fakat bu cihaz Motorola ile Apple2ın ortak ürünü. Apple'ın iPod ile MP3 çalar pazarına hakim olmasıyla birlikte, iki şirket arasındaki bir ortaklık yapıldı. Böylece Motorola Rokr doğdu. Eylül 2005'te piyasaya çıkan Rokr E1, iTunes entegrasyonu sunan ilk telefon oldu. Apple'ın müzik yazılımı telefonla senkronize edildi, Ayrıca cihaz üzerinde 512MB microSD hafıza da kullanıldı. Ardından cihazın E2 modeli ertesi yıl RealPlayer desteği ile piyasaya sürüldü. Apple ile Motorola arasındaki ilişki hızla geriledi.

  iPhone 8 2007 iPhone

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  2007 - iPhone

  Steve Jobs, Macworld'un açılış notunu üç yeni ürün vaadiyle açtı. "Birincisi," dedi kalabalığa "dokunmatik kontrollü geniş ekranlı bir iPod. İkincisi devrim niteliğinde bir cep telefonu. Üçüncüsü de devrim niteliğinde bir İnternet iletişim cihazı. "Üç yeni devrim niteliğinde ürün, tek bir açılış notu için fazla gibi geliyordu herkese. Sonra olanlar oldu. Steve Jobs “bunlar üç ayrı aygıta değil, bu cihaz sadece tek ve bu cihazın adı iPhone" diye açıkladı. Telefon, QWERTY klavyeden ayrılmış ve kalemi için insan parmağı kullanmıştı. ITunes üzerinden müzik, film ve TV şovlarını senkronize edebiliyorsunuz., çoklu dokunmatik bir 3.5-inç ekran ("Gerçekten büyük") içeriyordu. Birinci nesil iPhone, 29 Haziran 2007'de piyasaya sürüldü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

   iPhone 8 2008 App Store

  2008 - App Store

  Sonrasında gelen iPhone 3G AT & T'nin 3G şebekesini kullandı. Önceki modelin verdiği veri hızları hakkında şikayetler üzerine bu durum yeni bir heyecan uyandırdı. Telefon, GPS gibi diğer donanım yükseltmelerini içeriyordu, ancak büyük haber yazılım tarafındaydı. 3G, App Store için ilk destek veren iPhone oldu. Lansmanda, mağaza, AOL Instant Messenger ve MySpace Mobile gibi hitleri de içeren birçoğu ücretsiz olarak temin edilebilen 500 uygulama tanıtıldı. Daha da önemlisi, mağazanın eklenmesi bizlere telefonun mobil bilgi işlem cihazından geliştirme platformuna geçişini işaret etti.

   

   iPhone 8 2010 – iPhone 4

  2010 – iPhone 4

  IPhone 4, bir çelik çerçeve, Apple tarafından tasarlanmış A4 çipi, ilk Retina Ekran, FaceTime'in iOS 4'teki tanıtımı ve şirketin ilk ön yüz kamerası ve yeni bir tasarım da dahil olmak üzere iPhone için bir dizi önemli yükseltme yaptı. Yakışıklı, ayrıca bir Redwood City barından sızdırılmış prototip ile başlayan birçok tartışmaya damgasını vurdu.

   

   iPhone 8 2011 - Siri

  2011 - Siri

  Apple'ın yeni akıllı yardımcısı bizlerle iPhone 4S ile birlikte geldi. Siri, şirketin ekosisteminde merkezi bir özellik olacak ve sonunda OSOS, tvOS, macOS ve yakında Apple'ın HomePod hoparlör sistemi ile birlikte yoluna devam edecek bir uygulama. iPhone 8 'de de bu uygulamaların etkileşimi devam edecek. 

   

   iPhone 8 2012 iPhone 5

  2012 - iPhone 5

  Altıncı nesil iPhone, yeni bir alüminyum gövdeye ve daha uzun boylu dört inç ekrana sahip telefon hattına bir başka radikal tasarım değişikliği sundu ve "ilk iPhone'dan beri iPhone'da gerçekleşen en büyük şey" sözcüğü ile birlikte ortaya çıktı. 5’e ayrıca LTE desteği ve diğer cihazlarla işlem yapmasına olanak sağlayan bağlantı noktası için uzun süredir beklenen 30 pimli konektör eklendi. Telefon bir yıl sonra 5s ve bütçeye uygun olan 5c ile başarılara koştu. Bu durum iPhone 8 öncesi bir hazırlık gibi gözüktü.

   

   iPhone 8 2014 – iPhone 6 Plus

  2014 – iPhone 6 Plus

  2014'te iPhone'lar daha da büyüdü. Temel seviyedeki iPhone 6, 4.5-inçlik bir ekrana sahipti ve Apple'ın 5.5-inç'lik modeli 6 Plus'la birlikte geldi. Yeni ahizeler, NFC aracılığıyla yeni bir mobil ödeme platformunun yanı sıra, ekran, kamera ve bataryaya yönelik normal güncelleme yelpazesini içeriyordu. Bu yeni cihazlar şirket için bir dizi satış rekoru kırmaya devam edecekti

  iPhone 8 2016 iPhone 7

   

  2016 – iPhone 7

  En yeni iPhone özellikleri su ve toz direnci, kapasitif bir ev tuşu, yükseltilmiş bir kamera. Bu nedenle doğal olarak herkes bu cihazı konuştu. Bu yeni iPhone "ileriye dönük düşünme" ve "anti-tüketici" olarak anılıyor. Şimdi sırada iPhone 8 var.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow