İşletmeler yapay zeka konusunda ikiye bölünmüş durumda

İşletmeler yapay zeka konusunda ikiye bölünmüş durumda

İşletmeler yapay zeka konusunda ikiye bölünmüş durumda
expand
KAYNAKDonanım Günlüğü

Yapılan bir araştırmaya göre, işletmelerin %47’si yapay zeka teknolojisinin kullanımından kaynaklanan endişe ve korku yaşıyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Meta, son olarak genç kullanıcılar ile etkileşimi artırmak amacıyla bütün sosyal medya uygulamalarında yeni yapay zekalar piyasaya sürmek için çalıştığını ve bu sayede operasyonel maliyetlerini de önemli ölçüde azaltmayı hedeflediğini belirtti. Öte yandan, Netflix’in yapay zeka destekli kişisel öneri sistemleri sayesinde yılda 1 milyar dolar tasarruf sağladığı rapor edilmiş durumda.

Sektör devleri, yapay zeka entegrasyonunu hız kesmeden sürdürürken; orta ve küçük ölçekli işletmeler de artık yapay zeka teknolojisinin kritik öneminin farkında. Yapay zeka, özellikle chatbot ve e-posta gönderimi alanlarında işletmelerin iletişim stratejilerini yeniden şekillendiriyor. Bu entegrasyonlar, işletmelerin müşteri ilişkileri yönetimini optimize ederken, aynı zamanda müşteri memnuniyetini artırıyor ve işletmeler için daha geniş bir müşteri kitlesi erişimi sağlıyor.

Forbes’un 600 iş sahibinden topladığı istatistiklere göre, şirketler müşteri deneyimini iyileştirmek için AI aşağıdaki şekillerde kullanıyor veya kullanmayı planlıyor:

• Anlık mesajlaşma için chatbotlar: 73%
• E-posta oluşturma: 61%
• Ürün önerileri ve diğer kişiselleştirilmiş hizmetler: 55%
• Kısa mesaj oluşturma: 49%
• Kişiselleştirilmiş reklamcılık: 46%
• Web siteleri için uzun metin içerik oluşturma:42%
• Telefon aramaları: 36%

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Neden Şimdi Harekete Geçmelisiniz?

Küresel arenada rekabet her geçen gün artmaktayken; dijitalleşmenin bir seçenek değil, kaçınılmaz bir gereklilik haline geldiği ortada. Şirketlerin %80’i dijital dönüşüm projelerine yatırım yaparak iş süreçlerini ve müşteri etkileşimlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Pandemi döneminden sonra, AI ve otomasyon yatırımları daha da kritik bir önem kazanmış durumda.

AI destekli dijital dönüşümün işletmeler için iki yönlü katkısı var. İşletmeler AI destekli reklamlar ile gelir artışı yaşarken, aynı zamanda yapay zeka destekli otomasyonları kullanarak performans verimliliği elde edip maliyetlerini azaltmış oluyorlar. Ayrıca, rekabetin böylesine global hale geldiği bir dönemde işletmelerin er ya da geç bu uygulamalarla tanışacaklar.

2035 yılında temel ve AI durağan durumu arasındaki her sektör için kar payı artış yüzdesi

Eğitim: %84
Konaklama & Yiyecek Hizmetleri: %74
İnşaat: %71
Toptan & Perakende: %59
Sağlık: %55
Tarım, Ormancılık & Balıkçılık: %53
Sosyal Hizmetler: %46
Taşımacılık & Depolama: %44

Sonuç:

AI ve otomasyon teknolojilerinin benimsenmesi, şirketlerin gelecekteki başarısını güvence altına almak için olmazsa olmaz bir şart haline geldi. Gelişen bu teknoloji işletmeleri endişelendirse de; sağladığı operasyonel mükemmellik, müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilir büyüme konusunda önemli bir rekabet avantajı sağladığı gerçeğini atlamamak gerekiyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow