hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karma gerçeklik gözlüğünün maliyeti ortaya çıktı

  Karma gerçeklik gözlüğünün maliyeti ortaya çıktı
  expand
  KAYNAK Donanım Günlüğü

  Son haftalarda AR/VR veya bildiğimiz adıyla karma gerçeklik gözlüğü sıklıkla gündeme geliyor. Cihazla ilgili detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  XRDailyNews sitesi karma gerçeklik gözlüğünün ne kadara üretildiğini ortaya çıkardı. Site, farklı birkaç kaynaktan gelen raporları paylaştı. Minsheng Electronics’ten gelen ilk rapora göre karma gerçeklik gözlüğünün toplam maliyeti 1400 dolar. Nakliye, taşıma vs… diğer giderlerle birlikte maliyet 1600 dolar oluyor. AR/VR gözlüğün en pahalı parçası, fiyatı 280 ile 320 dolar arasında değişen microOLED ekranlar. Diğer en pahalı parça ise maliyeti yaklaşık 160 dolar olan 14 kameranın bulunduğu modül.

  Gözlükte iki işlemci olacak. Bunlardan birisi M serisi ana işlemci, diğeri ise grafik işlemcisi. Bunların maliyeti de 120 ile 140 dolar arasında. Montajın da 110 ile 120 dolara mal olması bekleniyor. Kaynağın açıklamasına göre 2023 sonuna doğru 400 binle 500 bin karma gerçeklik gözlüğü üretilecek. Apple’ın stoklama yapması için de 15 güne ihtiyacı var.

  Wellsenn XR’dan gelen diğer bir rapora göreyse karma gerçeklik gözlüğünün maliyeti 1509 dolar olacak. Asyalı iki analiz firmasına atıfta bulunan Çin kaynaklı başka bir raporda AR/VR gözlüğün kargo hariç 1290 ile 1300 dolar maliyete sahip olduğu belirtiliyor. Bu raporlar seri üretimin 2023’ün Temmuz – Eylül aylarını kapsayan 3. çeyrekte başlayacağını, gözlüğün adının da “Apple Reality Pro” olabileceğini iddia ediyor. İsim konusunda farklı iddialar da var, gözlüğün kesin ismini ancak tanıtıldığında öğrenebileceğiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Apple’a yakınlığıyla bilinen ünlü gazeteci Mark Gurman, kısa süre önce Apple’ın gözlüğü zararına satmayı planladığını sonradan ise maliyetine satmayı seçtiğini iddia etti. Karma gerçeklik gözlüğünün geliştirilmesinin Apple’a yılda 1 milyar dolardan fazlaya mal olduğu söyleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow