hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kendinize uygun doğru yazıcı nasıl seçilir

  Kendinize uygun doğru yazıcı nasıl seçilir
  expand

  Gelişen teknolojiye paralel olarak yeni nesil cihaz satın almak da günden güne zorlaşıyor. Rekabetin fazlasıyla arttığı yazıcı sektöründe de kendinizi uygun yazıcı seçmek için zorlanabilirsiniz. Bu kafa karışıklığını kolay atlatabilmeniz için kriterler konusunda sizlere yardımcı olacak birkaç püf noktasını bu yazıyla sizlerle paylaşmak istedik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hali hazırda piyasada farklı ihtiyaçlara uygun birçok farklı marka ve model bulunmakta. Bunlar arasında seçim yapmadan önce kendi kategorinizi belirlemenizde fayda var. Yazıcı üretimi yapan firmalar ürünleri üzerinde kullanılacak alanlara göre çeşitli uygulamaya veya ekstra donanım koyarlar. İşte bu ekstra uygulama ve yazılımlar sizin tercih sebebinizi etkileyecek faktörler arasında yer alıyor.

  Kendinize uygun doğru yazıcı nasıl seçilir

  Ev Kullanıcıları

  Eğer bir ev kullanıcısı iseniz alacağınız yazıcının baskı hızına çok önem vermenize gerek yok. Çünkü akşam evde baskı almak için bolca zamanınız var ve hızlı baskı alan bir yazıcıya ekstra para vermeniz gereksiz. Öncelikle şu soruyu kendinize sormalısınız: Ben nasıl bir kullanıcıyım? Yazıcınız ile erişime nasıl geçeksiniz. USB kablo, Kablosuz bağlantı, akıllı telefon veya bir USB bellek.  Tabii ki bu tarz ekstra özellikler alacağınız yazıcının maliyetini etkileyecek ve yukarılara çekecektir. Ama şunu unutmamalısınız bu yazıcıyı evde kullanacaksınız ve mobil cihaz bağlantısı veya kablosuz bağlantı yerine USB bağlantısını seçebilir veya evde internete bağlanmak için USB girişli bir modem-router kullanıyorsunuz bu cihaz ile USB bağlantılı yazıcınızı ağa açabilirsiniz. Bu tarz ufak özellikler sizin daha işlevsel bir yazıcıya sahip olmanızı sağlayabilir. Ev kullanıcılarına tavsiyelerimiz her ne kadar basit ve az özelliğe sahip bir yazıcı seçmelerini söylesek de en azından çok fonksiyonlu bir model tercih edebilirler. Bu sayede fotokopi çekmek için dışarıda zaman kaybetmemiş olacaklar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kendinize uygun doğru yazıcı nasıl seçilir

  Öğrenciler

  Eğer bir öğrenciyseniz yıl boyunca değişik zamanlarda baskı ihtiyacınız artacak (ödev teslim zamanları). İhtiyacınıza uygun bir yazıcı almanızda fayda var. Eğer üniversite seviyesindeyseniz çift taraflı baskı yapan bir modele yönelebilirsiniz. Bu sayede kağıt konusunda tasarruf sağlamış olacaksınız. Sadece birkaç ders ödevi için fotoğraf baskısı yapan yazıcılara yönelmemenizi tavsiye ederim. Bu tar baskılarınızı dışarıdan bir baskı merkezinden alabilirsiniz. Sizin için önemli olan kaliteli bir baskı ve bu sebepten mürekkep püskürtmeli bir yazıcı işinizi görecektir. Çok fonksiyonlu bir yazıcıya da çok fazla ihtiyacınız olamayacağı için sade ve baskı maliyeti açısından uygun bir seçenek sunan yazıcı tercih edebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tanklı Yazıcı Nedir? Ne İşe Yarar?

  Hazır konu uygun maliyetli yazıcılardan açılmışken, bu imkanı sunan tanklı yazıcılardan bahsetmek istiyorum. Tanklı modellerin geçmişte orjinal olmayan ve pek çok markayı kullanarak değiştirilmiş versiyonlarını çıkarmışlardı. Bu nedenle pek çok kullanıcı orijinal olmayan bu ürünlerle sorun yaşadı.

  İşte bu nedenle Epson halen ilk ve tek orijinal tanklı sürekli mürekkep sistemlerini üreterek, Epson standardında garantili ürünleri piyasaya sundu. İster evde çalışın ister ofiste, Epson’ın kullanıcılarının beğenisine sunduğu mürekkep tanklı yazıcılar, baskı ve iş maliyetlerinizi azaltmak için tasarlanmış uygun bir çözüm. Yüksek kapasiteli inkjet yazıcılar uygun maliyet, kullanım kolaylığı, kalite ve güvenilirliği bir araya getiriyor. Bu tarz yazıcıların avantajlarına baktığımızda ilk olarak cihazın sahip olduğu yüksek kapasiteli dahili mürekkep tankının olduğuna görüyoruz. Tabii ki yaklaşılması zor düşük maliyetli baskı da cabası. Bunun yanı sıra orijinal Epson garantisi ile bilmediğiniz teknik servislerle uğraşmak zorunda da kalmıyorsunuz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kendinize uygun doğru yazıcı nasıl seçilir

  Tanklı yazıcıların avantajını şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. L565, Wi-Fi ve Ethernet ile hızlı, yüksek kaliteli ve en uygun maliyetli baskı, tarama, kopyalama ve faks özellikleri isteyen küçük ofis kullanıcıları için çözüm sunan bir yazıcı. Yüksek kapasiteli mürekkep tanklarıyla kullanıcılar, daha düşük maliyetle daha fazla baskı alabiliyorlar. Cihazın kurulumunun sorunsuz olması verimliliği artırıyor. Epson Micro Piezo teknolojisi ve dakikada 9,2 sayfalık2 ISO baskı hızı yüksek kaliteli ve istikrarlı sonuçları hızlı bir şekilde elde etmenizi sağlıyor. Epson L565 model tanklı yazıcının mürekkep şişesi fiyatı 28 TL (KDV dahil) civarında ve bu şişe 4.000 sayfaya kadar baskı almanıza olanak sağlıyor. Bu fiyatlar düşünüldüğünde L565’in baskı maliyeti 0,007 TL civarında. Bu kategorideki bir yazıcının bu fiyatlara yaklaşması düşünülemezken L565’in bunu sunması sevindirici.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dijital Fotoğrafçılar

  Kendinize uygun doğru yazıcı nasıl seçilir

  Küçük Ofis

  Küçük ofisler için en önemli olan şey işlevselliktir. Bu sebepten bir cihaz ile birden fazla iş yapılması en doğru şey olacaktır. Eğer çok fonksiyonlu bir yazıcı seçerseniz ofis içerisindeki tüm ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Buna ek olarak fak özellikli bir cihaz tercih etmenizi tavsiye ederim. Her ne kadar e-posta fax’ın önüne geçse de bazen bu ihtiyaç bir elzem haline geliyor. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

  Ayrıca ofisinizin büyüklüğü ve buna bağlı olarak çalışan kişi sayısı da yazıcı seçmenizde size yol gösterecek şeyler arasında yer alıyor. Eskisi gibi kablolu ağ kullanan çok az sayıda küçük ofis bulunuyor ve genellikle kablosuz ağ kullanılıyor. Bu sayede satın alacağınız yazıcı üzerinde kablosuz ağ bağlantısı varsa ağa bağlayabilir ve kullanıcılar yazıcı üzerinden yanına gitmeden çıktı alabilir. Son olarak şunu da belirtelim, renkli bir yazıcıdan başkasını düşünmeyin. Her ne kadar ofis içerisinde baskı alsanız dahi siyah beyaz yazıcıların devri artık bitti. Bunu aklınızın bir köşesine not edin.

  Kurumsal Alanlar

  Kurumsal alanlardaki yazıcıların genellikle hızlı baskı yapan ve baskı maliyeti açısından yüksek karlı yazıcılar olması beklenir. Tabii ki bu tarz yazıcılar genellikle ofisin bir köşesinde ağa bağlı olarak yapılandırılır ve fazla özelliği yoktur ve ihtiyaca yönelik bir çözüm sunar. Bu tarz yazıcıların yapılan işi hızlandırması ve aynı zamanda şirketi kara geçirmesi beklenir. Bu kategoride baskı başına düşen maliyet diğer kategorilere göre bir adım öne çıkar. İdeal kapasitede baskı miktarı düşünüldüğünde (dakikada 30 sayfa) maliyet kalemi bir adım daha öne çıkar. Bu konuda çözüm üreten firmaların sayısı alt seviyedeki ürünlere göre çok daha azdır.

  Kendinize uygun doğru yazıcı nasıl seçilir

  Baskı maliyetini en düşük seviyelerden birinde tutan Epson WorkForce M200 ofis kullanıcılarına fiyat performans açısından iyi bir seçenek sunuyor. WorkForce M200, mono dahili mürekkep tankı sistemli ve Ethernet bağlantısı ve ADF’si olan hepsi bir arada bir yazıcı. Bu sürekli mürekkep sistemi, baskı maliyetlerini azaltmak isteyen ev ofis ve küçük ofis kullanıcıları için ideal bir çözüm oluşturuyor. Bir başlangıç şişesi ve bir standart 140 ml şişe olmak üzere iki Epson orijinal mürekkep şişesi ile birlikte gelen yazıcının standart mürekkep şişeleri 6.000 sayfaya kadar çıktı sunabiliyor. Bu yazıcının bir mürekkep şişesi 58 tL civarında ve 6000 adet baskı yapabildiği düşünüldüğünde sayfa başı baskı maliyeti yaklaşık 0,01 TL civarına geliyor. Bu baskı maliyetinin rakiplere göre bir hayli iyi olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

  Bunları Bilmenizde Fayda Var

  Yazıcıları değerlendirirken karşınıza ppm veya dpi gibi teknik özellik terimleri çıkar. Bu terimlerin ne olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Biz de sizler için teknik özellikler sayfalarını iyice anlayabilmeniz için size yardımcı olacak birkaç önemli terimi açıklamak istedik. Aşağıda bu terimlerin ne alma geldiğini görebilirsiniz.

  Kendinize uygun doğru yazıcı nasıl seçilir

  ppi Nedir?

  İngilizce pixel per inch kelimesinden gelmektedir. Türkçe anlamı inç başına düşen nokta sayısı demektir. İnç başına ne kadar fazla nokta düşerse hassasiyet o kadar fazla olmakta ve görüntü o kadar net algılanmaktadır. DPI ile anlam olarak aynı şeyi ifade eder. 600 dpi denildiğinde inç başına düşen nokta sayısının 600 olduğunu anlarız.

  ppm nedir?

  ppm’in İngilizce karşılığı Page Per Minute’dir. Buna yazıcılarfa hız birimi de denir. Ppm, hız birimi yazıcının dakikada bastığı sayfa sayısı ile belirtilir. Yazıcı alırken bu teknik özelliğe dikkat edilmesi gerekir. Eğer yazı özelliklerinde 22 ppm yazıyorsa o yazıcı dakikada 22 sayfa basabiliyor demektir. Farklı bir tanımlama yapılmamışsa genelde verilen hız değerleri taslak modda verilen değerlerdir.

  Duplex Printing

  Kağıdın her iki yüzüne de baskı yapılması anlamına gelir. Bu özelliğe sahip yazıcıların üzerinde baskı yapılmasının ardından kağıdı içeri çeken bir düzenek vardır. Bu sayede arka yüzeye de baskı yapılır.

  MFP

  Yazıcı dünyasında MFP terimi Multi Function Product, yani baskı dışında tarama ve faks gibi işlevleri olan Çok Fonksiyonlu yazıcıları ifade eder. Bu tarz ürünler çok işlevli oldukları için fazlasıyla tercih ediliyorlar.

   Çözünürlük

  Çözünürlük; yazıcının ürettiği imajları oluşturulması sırasında kullanılan yapı taşlarının sayısını ifade eder. Çözünürlük (DPI) Inç başına noktacık sayısıyla ölçülür. Çözünürlük ne kadar büyükse baskı kalitesi o kadar iyi anlamına gelir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow