LG G7 ThinQ ve Huawei P20 Pro karşı karşıya

LG G7 ThinQ ve Huawei P20 Pro karşı karşıya

LG G7 ThinQ ve Huawei P20 Pro karşı karşıya

LG’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni amiral gemisi modeli LG G7 ThinQ nihayet resmiyete kavuştu. Güney Koreli teknoloji devi yeni amiral gemisi modelini geçtiğimiz gün düzenlediği özel bir etkinlikle tanıttı. Açık konuşmak gerekirse, G7 tanıtılmadan önce sızdırılan hamen hemen tüm söylentiler doğru çıktı. Yani G7 tanıtımında öyle bizleri şaşırtacak türden bir gelişme olmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemde isminden en fazla söz ettiren iki model… LG G7 ThinQ ve Huawei P20 Pro… Peki bu iki modelden hangisi daha iyi dersiniz? İşte cevabı!

Peki LG’nin tasarım çizgisinde önemli değişikliğe gittiği G serisinin yeni modeli ne kadar iyi? Bu yazımızda kısa süre önce satışa sunulan Huawei P20 Pro ile LG’nin yeni amiral gemisi modelini karşı karşıya getiriyoruz. İşte LG G7 ThinQ ve Huawei P20 Pro karşılaştırması.

Benzer tasarımlar dikkat çekiyor

İlk olarak telefonların tasarımlarını ele alalım. iPhone X ile başlayan çentikli ekran tasarımının LG G7’de de devam ettiğini görüyoruz. Zaten bu sene çıkan Android tabanlı amiral gemisi modellerinin pek çoğu bu tasarım çizgisini tercih etmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

LG G7 ThinQ ve Huawei P20 Pro tasarım açısından birbirlerine oldukça benziyor. Keza bu benzerlik telefonların ölçülerine de yansımış durumda. LG G7 153.2 x 71.9 x 7.9mm ölçülerindeyken, Huawei P20 Pro ise 155 x 73.9 x 7.8 mm ölçülerinde. G7’nin rakibine oranla 18 gram daha hafif olduğunu da belirtmek gerekiyor. P20 Pro 180 gramken, G7 ise 162 gramlık bir ağırlığa sahip.

Tasarımsal anlamda iki telefon arasındaki en belirgin fark arka taraftaki kamera diziliminden kaynaklanıyor. Malum, P20 Pro’da 3, LG G7 ThinQ’da ise 2 ana kamera mevcut. Ayrıca LG’de kameraların altında konumlandırılan parmak izi okuyucusu, P20 Pro’da ekranın hemen altına konumlandırılmış durumda.

Teknik donanım açısından G7 daha üstün

Gelelim teknik detaylara. Bilindiği üzere son dönemde çıkan amiral gemisi modelleri teknik donanım olarak neredeyse aynı oluyorlar. Fakat Huawei cihazlarında ufak bir farklılık mevcut. Keza Huawei, genel itibari ile akıllı telefonlarında kendi ürettiği Kirin yonga setini kullanıyor. Aynı şekilde P20 Pro’da Kirin 970 yonga setinden faydalanılmış. Fakat burada ufak bir pürüz var. Kirin 970 geçtiğimiz sene satışa sunulan Mate 10’da da kullanılmıştı. Dolayısıyla eski bir yonga seti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

LG G7 tarafına baktığımızda ise bu sene satışa sunulan pek çok üst segment modelde de kullanılan Snapdragon 845 yonga setinin tercih edildiğini görüyoruz. Bu yonga setinin Kirin 970’den performans anlamında daha iyi olduğu da öncesinde yapılan Benchmark testlerinde ortaya çıkmıştı.

Uzun lafın kısası, yonga seti anlamında G7’nin bir adım önde olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Zaten RAM ve dahili depolama alanında iki modelin de farklı alternatifleri mevcut.

Dip not olarak LG G7’deki 3000 mAh’lık bataryaya karşın, P20 Pro’da 4000 mAh boyutunda ortalama üstü bir batarya olduğunu da hatırlatalım.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kamerada P20 Pro bir adım önce

Gelelim kamera tarafına. Açık konuşmak gerekirse henüz LG G7 ile canlı olarak çekilmiş fotoğraflar yayınlanmadı. Yani telefonun fotoğraf performansının nasıl olduğu konusunda henüz net bir bilgimi yok.

Fakat P20 Pro’nun oldukça başarılı bir fotoğraf deneyimi sunduğunu biliyoruz. Dolayısıyla G7’nin öncelikli olarak P20 Pro seviyesine erişmesi gerekiyor. Fakat LG’nin geçmişten beri kamera tarafında sıkıntıları olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla birden mucizevi bir iş çıkarmış olması, pek de mümkün değil.

Sayısal verilerle konuşacak olursak, P20 Pro’da 40MP + 20MP + 8MP’lik 3 kameradan oluşan bir modül söz konusu. G7’de ise 16MP’lik iki adet kameradan oluşan bir modül bulunuyor. Dolayısıyla sayısal veriler söz konusu olduğunda da P20 Pro’nun daha önde olduğu su götürmez bir gerçek.

Fakat yine de az önce de belirttiğimiz üzere tam bir yargıya varmak için iki telefonla aynı açılardan, aynı ışıkta çekilmiş olan fotoğrafları karşılaştırmak çok daha verimli olacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diğer detaylar ve fiyat karşılaştırması

Gelelim diğer detaylara. Huawei Türkiye, P20 Pro’nun ülkemizdeki satış fiyatını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Çinli üretici yeni amiral gemisi modelinin Türkiye’deki satış fiyatını 4999TL olarak lanse etmişti.

Açıkçası Huawei P20 Pro’nun Avrupa’da da 900 euro civarında fiyatlardan satıldığını göz önüne alırsak, Türkiye için belirlenen 4999TL’lik fiyatın normal olduğunu söyleyebiliriz.

Gelelim LG G7 ThinQ’in fiyatına. Henüz LG yeni amiral gemisi modelinin fiyatına ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Fakat LG’nin saçma bir fiyat politikasına sahip olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla G7 bu sene 6000TL’den de satışa sunulsa, önümüzdeki yıl 3000TL’den raflardaki yerini alacaktır.

Dolayısıyla yüzeysel bir karşılaştırmada bile Huawei P20 Pro’nun bir adım önde olduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Tabi ki karar yine de sizlerin.

 

 

 

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber