hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  LG V35 ThinQ vs LG G7 ThinQ karşılaştırması

  LG V35 ThinQ vs LG G7 ThinQ karşılaştırması
  expand
  KAYNAKEcevit Bıktım

  Geçtiğimiz Mobil Dünya Kongresi öncesinde yaptığı çıkışla dikkatleri üzerine çeken LG, sürpriz bir şekilde yeni amiral gemisi modeli V35 ThinQ’i tanıttı. Sürpriz diyoruz, çünkü LG yetkilileri her sene yeni bir amiral gemisi modeli tanıtmanın pek de makul olmadığını iddia etmişlerdi. Keza bu açıklama sonrası MWC 2018’de beklenen G7 duyurusu da gelmemişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  LG G7 ThinQ modelini kısa süre önce tanıtan Güney Koreli teknoloji devi, şimdi de bir başka amiral gemisi modeli LG V35 ThinQ ile kullanıcıların karşısına çıktı. Peki bu kadar kısa süre içerisinde tanıtılan iki amiral gemisi modeli ne gibi farklılıklar içerebilir? Bu sorunun cevabını LG V35 ThinQ ve LG G7 ThinQ karşılaştırması yazımızda bulabileceksiniz.

  Fakat karşılaştırmaya başlamadan önce bir şeyi netleştirelim. Her ne kadar G7 ve V35 birbiri ardına çıkmış iki telefon olsalar da iki model arasında oldukça fark olduğunu belirtelim. İşte bu farkın detayları.

  Full Vision tasarımı geri dönüyor

   

  Hatırlanacağı üzere LG, geçtiğimiz sene tanıttığı amiral gemisi modellerinde Full Vision ismini verdiği bir tasarım çizgisi kullanmıştı. Bu tasarım çizgisinde üst ve alt kısımda ince çerçeveler mevcuttu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Nitekim kısa süre önce tanıtılan G7 modelinde ise çentikli tasarım çizgisi tercih edilmiş, Full Vision rafa kaldırılmıştı. Şimdi ise V35 ThinQ ile birlikte Full Vision tasarımına geri dönüldüğünü görüyoruz.

   

  LG V35 ThinQ 151.7 x 75.4 x 7.3 mm ölçülerinde karşımıza çıkarken, LG G7 ThinQ ise 153.2 x 71.9 x 7.9 mm ölçülerindeydi. Yani iki telefon arasında boyutsal bazda önemli bir farkın olmadığını söyleyebiliriz. Sadece V35’in yaklaşık olarak 4 mm, G7’den geniş olması telefonun daha enli görünmesine neden olmuş. Bu da gözle fark edilebilir bir genişlik olarak karşımıza çıkıyor.

   

  İki telefonun ağırlıkları arasında ise öyle önemli bir fark yok. V35, 157 gramken, G7 ise 162 gramlık bir ağırlığa sahip.

  En büyük fark ekranda

   

  LG V35 ThinQ ve LG G7 ThinQ karşılaştırması için bir sonraki kıstasımız ise ekran. Malum, LG, Samsung ile birlikte dünyanın en önemli ekran üreticilerinden biri.

   

  Kısa süre önce tanıttığı G7 modelinde IPS LCD panelini tercih eden LG, V35 ThinQ’da ise P-OLED ekran kullanmış. Yani iki ekran arasında teknolojik bir farklılık söz konusu. Elbette bilindiği üzere OLED teknolojisi, LCD teknolojisine nazaran daha renkli görüntüler sunmasına karşın daha düşük bir güç tüketimine sahip.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  İki ekranın koruması da Corning Gorilla Glass 5 teknolojisi ile sağlanıyor. V35 ThinQ’te bulunan 60 inçlik ekrana karşılık, G7 ThinQ’da 6.1 inçlik çentikli bir ekran söz konusu.

   

  Çözünürlük konusunda ise G7 bir adım önde. G7, 1440 x 3120 piksel çözünürlüğünde 19:5 en boy oranına sahip bir ekranla gelirken, V35 ThinQ ise 1440 x 2880 piksel çözünürlüğünde 18:9 en boy oranına sahip bir ekranla kutudan çıkıyor.

   

  Kamera tarafında ufak farklılıklar var

   

  Gelelim iki telefon arasındaki kamera karşılaştırmasına. Henüz LG G7 ile çekilmiş çok net fotoğraflar göremedik. O yüzden yine karşılaştırmamızı dökümanlara yansıyan rakamlar üzerinden yapacağız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekiyor. İki telefon birbirlerine çok yakın tarihlerde duyuruldukları için kamera özelliklerinin hemen hemen aynı olması bizler için çok da büyük bir sürpriz değil.

   

  LG V35 ThinQ 16 MP (f/1.6, 1µm, 3-axis OIS, PDAF) + 16 MP (f/1.9, no AF) değerlerinde çift ana kamera ile gelirken, LG G7’de ise 16 MP (f/1.6, OIS, laser&PDAF) + 16 MP (f/1.9) değerinde çift kamera modülü kullanılmış. Ayrıca her iki telefonun ön kamerasının 8MP olduğunu da belirtelim.

   

  Diğer özellikler ve fiyat karşılaştırması

   

  LG V35 ThinQ ve LG G7 ThinQ karşılaştırması için son kıstasımız ise teknik özellikler ve fiyat. Teknik özellikleri normalde ikinci sırada verirdik fakat bu sefer sona bıraktık. Çünkü iki model arasında yonga setinden tutun da dahili depolama alanına kadar hiç bir farklılık bulunmuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Hatta iki telefonun IP sertifikası bile aynı. Hem V35, hem de G7 su ve toza karşı IP68 sertifikası ile korunuyor.

   

  Şunu net bir şekilde belirtmek gerekiyor. İki telefon arasında tasarımsal ve görsel yönden hayli farklılık var. Fakat bu farklılık teknik özelliklere ve diğer detaylara yansıtılamamış. Açıkçası bu kadarı da normal. Genel olarak Samsung, 2 senedir tüm üst segment modellerini aynı kasa ile kullanıcılara sunuyor. O yüzde LG’yi bu konuda tebrik etmek gerekiyor.

   

  Bu arada dip not olarak belirtelim. LG V35 ThinQ fiyatı için telaffuz edilen rakam 800 euro civarlarında. G7’de bu rakam 850 euro’ydu. Yani iki model arasında en fazla 50 euro’luk bir meblağ oynayacak gibi görünüyor. Kısacası iki model arasındaki asıl ayırt edici kıstas tasarım olacak diyebiliriz.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow