MediaTek’in yeni amiral gemisi:  Dimensity 9000+

MediaTek’in yeni amiral gemisi:  Dimensity 9000+

MediaTek’in yeni amiral gemisi:  Dimensity 9000+

Yonga setleri bir akıllı telefonun en önemli ve çoğu zaman da en pahalı ekipmanlarıdır. Doğrudan telefonun gücünü belirleyen bu donanımlar kimi zaman bir telefonun tercih nedeni olurken, bazen de kullanıcıların o telefondan kaçmasının sebebi olabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Örneğin Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti ilk etapta selefine göre sağladığı performans ve verimlilik avantajı iddialarıyla ortaya çıkmış ancak özellikle verimlilik alanındaki kronik sıkıntıları yüzünden, akıllı telefon kullanıcılarının MediaTek Dimensity 9000 yonga setine sahip modellere yönelmesine neden olmuştu.

Art arda gelen şikayetler üzerine hemen bir güncellemeye giden Qualcomm, Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setini duyurarak verimlilik yönünde yaşanan sorunlara çözüm getirmeyi hedeflemişti. İşte Qualcomm’un bu son hamlesi, en büyük rakibi olan MediaTek’in de “plus” hamlesini kaçınılmaz kıldı.

MediaTek tarafından yeni geliştirilen ve yıl sonuna doğru kendini göstereceği öğrenilen Dimensity 9000+ modeli, selefine göre %5 oranında performans ve %10 oranında verimlilik artışı sağlıyor. Her ne kadar Dimensity 9000 modelinin göze çarpan bir hatası olmadığı için çok yenilikçi bir girişime gerek olmasa da, yine de “plus” versiyonunun özellikle performans alanındaki gelişiminin %5’le sınırlı kalması, bu yonga setinin %10 performans, %30 da verimlilik artışı vadeden Snapdragon 8+ Gen 1’in gerisinde kalmasına neden olabilir. Bu rekabette kazananın kim olduğunu görmemiz içinse, iki yonga setinin de benchmark test sonuçlarını beklememiz gerekecek.