hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Messenger ve Instagram sohbetlerini birbirinden ayırıyor

  Messenger ve Instagram sohbetlerini birbirinden ayırıyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Meta, yakında Instagram’da Facebook arkadaşlarınızla sohbet etmenize olanak tanıyan bir özelliği kaldıracak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şirket, Aralık ortasından itibaren 2020’de eklediği platformlar arası entegrasyonun bağlantısını kesecek. Bunu yapmak için bir neden sunmadı ancak 9to5Google’ın tahminine göre AB’deki düzenleyici sonuçlardan kaçınmak mantıklı bir neden gibi görünüyor.

  2019’da duyurulan isteğe bağlı platformlar arası entegrasyon, bir yıl sonra hayata geçirildi ve şirketin en popüler iki hizmeti arasındaki çizgiler bulanıklaştı. Messenger Başkan Yardımcısı Loredena Crisan o dönemde şöyle demişti: “Tıpkı bugün bir Yahoo hesabınız varsa bir Gmail hesabıyla konuşabildiğiniz gibi, bu hesaplar da birbirleriyle paylaşılan protokol olan Messenger aracılığıyla konuşabilecek.”

  Meta, “Aralık 2023 ortası” geldiğinde artık Instagram’dan Facebook arkadaşlarınızla yeni sohbetler veya çağrılar başlatamayacağınızı söylüyor. Instagram’da Facebook hesaplarıyla mevcut görüşmeleriniz varsa bunlar salt okunur hale gelecek. Ayrıca Facebook hesapları artık etkinlik durumunuzu göremeyecek veya okundu bilgilerini görüntüleyemeyecek. Son olarak, Facebook hesaplarıyla yapılan mevcut sohbetler her iki platformda da gelen kutunuza taşınmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yasalara göre eğer bir şirket gelir eşiğini aşarsa bir önceki yıla ait toplam küresel cironun yüzde 10’u oranında maksimum ceza uygulanabilir. Bu yaptırımın yönetim organına sağladığı “risk” göz önüne alındığında, belki de Meta Instagram / Facebook çapraz mesajlaşma özelliğinin riske girmeye değmeyeceğini düşündü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow