hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meta algoritması pek hoş olmayan bazı sonuçlara sebep oldu

  Meta algoritması pek hoş olmayan bazı sonuçlara sebep oldu
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Facebook ve Instagram’da ortaya çıkan algoritma sorunları platformun başını ağrıtacak. Meta’nın çocuk istismarı içeriğini teşvik etmek için kendi platformunu kullandığı iddiaları ortalığı salladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şirketin çocukların güvenliğini nasıl ele aldığını ortaya koyan rapor Avrupa Birliği düzenleyicilerinin yeni incelemelerine yol açtı. Raporda The Wall Street Journal, Meta’nın Facebook Gruplarını, Instagram hashtag’lerini ve diğer hesapları nasıl kullanarak algoritma sunduğunu gösteren ayrıntılı testleri açıkladı.

  Testlerine göre Meta, bu tür içeriklerle ilgili raporlara yanıt vermekte yavaş ve kendi algoritmaları, insanların kötüye kullanım içeriğiyle ve bununla ilgilenen diğer kişilerle bağlantı kurmasını genellikle kolaylaştırıyor.

  Örneğin, Kanada Çocuk Koruma Merkezinin iddiasına göre : Her biri 10 milyon kadar takipçiye sahip Instagram hesaplarından oluşan bir ağ, şirkete bildirildikten aylar sonra çocuklara yönelik cinsel istismar videolarını canlı yayınlamaya devam etmesi anlaşılır değil.” Bir başka rahatsız edici örnek ise, başlangıçta halka açık bir Facebook grubu olan “Ensest” hakkında bir kullanıcı raporu üzerine Facebook harekete geçmeyi reddetti. Grup sonunda diğer benzer topluluklarla birlikte ortadan kaldırıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şirket, web sitesindeki uzun bir güncellemede “potansiyel olarak şüpheli yetişkinleri” kısıtlamak için dahili sistemlerinin çoğunu iyileştirdiğini söyledi. Şirket, çocuk içeriklerini öneren yeni arama terimlerini ortaya çıkarmak için makine öğreniminden yararlandığını söyledi ancak raporlar aksini iddia ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow