hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meta, ebeveyn onayını sundu

  Meta, ebeveyn onayını sundu
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Meta gençlerin güvenliğini ve gizliliğini korumak için yeni bir adıma imza attı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meta, uygulama mağazalarının gençler herhangi bir uygulamayı indirmeden önce ebeveyn onayı almasını gerektiren bir yasa çıkarılması çağrısında bulundu. Bu, genç kullanıcıları zarar verme potansiyeli olan uygulamalardan koruma konusunda ebeveynlerin yanı sıra Google ve Apple’a da etkili bir şekilde daha fazla sorumluluk yükleyecek.

  Meta’nın küresel güvenlik sorumlusu Antigone Davis: “Ebeveynler gençlerin uygulama indirmelerini onaylamalı ve biz, uygulama mağazalarının 16 yaşın altındaki gençler uygulama indirdiğinde ebeveynlerin onayını almasını gerektiren federal mevzuatı destekliyoruz.” Şirket, tıpkı bir çocuğun uygulama içi satın alma işlemi yapmak istediğinde uyarıldıkları gibi, uygulama mağazalarının da gençleri bir uygulamayı indirmek istediğinde ebeveynlere bildirimde bulunacağı bir plan öneriyor. Ebeveyn daha sonra isteği onaylayacak veya reddedecek” ifadelerini kullandı.

  Meta, yaklaşımının, herkesin çeşitli uygulamalarda yaşlarını birden çok kez doğrulamasını gerektirmek yerine, ebeveynlerin bir telefon kurduğunda gencin yaşını doğrulamasına olanak tanıyacağını söylüyor. Şirket, gençlerin kullandığı tüm uygulamaların aynı standartta tutulmasını sağlamak için mevzuatın gerekli olduğunu öne sürüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eyaletlerin “farklı yasalardan oluşan bir yama çalışması” çıkardığını, bazılarının gençlerin farklı uygulamalar için ebeveyn onayı almasını, diğerlerinin ise yaş doğrulamasını zorunlu kıldığını belirtiyor. Şirket son dönemlerde gizlilik ve güvenlik ile ilgili bir çok adım atmaya başladı ve bu durum devam edecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow