hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meta, reklam ayrımcılığını azaltacak

  Meta, reklam ayrımcılığını azaltacak
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Meta, bir reklamın gerçek kitlesinin uygun eşleşmesini sağlayan bir Varyans Azaltma Sistemini (VRS) kullanıma sunuyor. Bu sisteme göre belirli kültürel gruplara haklı veya haksız yere öncelik verilmeyecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeterli sayıda kişi bir reklamı gördüğünde, bir makine öğrenimi sistemi, izleyicilerin toplu demografik özelliklerini pazarlamacıların ulaşmayı amaçladıkları kişilerle karşılaştıracak. Ardından, reklamın açık artırma değerini belirli gruplara daha sık veya daha az gösterecek şekilde ayarlayacak. VRS, bir reklam döngüsü boyunca çalışmaya devam edecek.

  Meta olası gizlilik sorunlarının farkında olduğunu belirtti. Sistemin bir bireyin yaşını, cinsiyetini veya tahmini etnik kökenini göremediğini vurguluyor. Diferansiyel gizlilik teknolojisi, yapay zekanın bireysel demografik bilgileri zaman içinde öğrenmesini önleyen kafa karıştırıcı verileri de sunacak.

  Ayrımcılıkla mücadele yöntemi, öncelikle yerleşime yol açan konut ilanlarına uygulanacak. Meta, VRS’nin önümüzdeki yıl ülkede kredi ve istihdam reklamlarına ulaşacağını söylüyor. Bu özellik, hem Adalet
  Bakanlığı hem de Konut ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte bir yılı aşkın bir çalışmanın ardından geliyor.

  Şirket son yıllarda adını ve vizyonunu değiştirerek yeni bir yol izledi ancak sonuçlar henüz çok iç açıcı değil. Bu kapsamda çalışmalarını artıran platform son hız devam ediyor diyebiliriz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow