hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meta, reklam kampanyalarını sınırlandıracak

  Meta, reklam kampanyalarını sınırlandıracak
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Şirket, reklam verenlerin gençleri hedefleme becerisine daha fazla kısıtlama getiriyor. Şubat ayından itibaren, Facebook ve Instagram artık pazarlamacıların reklamları gençlere cinsiyete göre hedeflemesine izin vermeyecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mart ayında Meta, gençlerin belirli bir konu için daha az satış konuşması görmesini sağlamak için Facebook ve Instagram’daki reklam tercihlerini genişletecek. Gençler zaten belirli reklam verenlerin reklamlarını gizleyebilir. Yeni özellik sayesinde ise TV dizileri veya kategoriler otomatik olarak önemsiz gösterme seçeneği de sunacak.

  Sosyal medya devi, gençlerin erişebileceği içeriklere her zamankinden daha sıkı kısıtlamalar getirdi. 2021’de Facebook ve Instagram, reklam verenlerin reklamları hedeflemek için gençlerin ilgi alanlarını kullanmasını yasakladı.

  Instagram ayrıca hesapları 16 yaşın altındaki gençler için varsayılan olarak gizli yaptı ve bu yıl tüm yeni genç kullanıcılar için hassas içeriği sınırladı. Meta aynı şekilde “şüpheli” yetişkinlerin her iki platformda da gençlere mesaj gönderme yeteneğini de sınırladı.

  Bu, bir hafta içindeki ikinci büyük reklam politikası değişikliği. Sadece bir gün önce Meta, ayrımcı reklam dağıtımını azaltmayı amaçlayan yapay zeka tabanlı bir sistemi kullanıma sundu. Teknoloji, Facebook’un şirketlerin etnik köken, cinsiyet ve diğer sınıflara dayalı reklamları hedeflemesine izin verdiği suçlamaları üzerine federal hükümetle yapılan anlaşmanın bir parçası olarak piyasaya sürülüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow