hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meta yine ciddi bir problemle uğraşıyor

  Meta yine ciddi bir problemle uğraşıyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Şirket, gözetim şirketine 600.000’den fazla hesabı çaldığı iddiasıyla dava açtı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meta, 600.000’den fazla Facebook kullanıcısının profilinden veri çalmak için on binlerce sahte hesap oluşturmakla suçladığı Voyager Labs’a dava açtı.

  Meta, Voyager’ın Gözetim Yazılımını kullanarak faaliyetini gizlediğini ve şirketin ayrıca kar amacıyla satmak ve lisanslamak için Instagram, Twitter, Youtube, LinkedIn ve Telegram’dan veri topladığını iddia ediyor.

  Sosyal medya devi, bir yargıçtan Voyager’ı Facebook ve Instagram’dan kalıcı olarak yasaklamasını istedi. Dosyada, “Davalı’nın hukuka aykırı eylemlerinin doğrudan bir sonucu olarak Meta, onarılamaz bir zarara uğradı ve uğramaya devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

  Şirket, bir blog gönderisinde, Voyager’a bağlı hesapları devre dışı bıraktığını ve bunun hüküm ve politikalarını uygulamak için dava açtığını belirtti.

  Meta’nın platform icra ve dava direktörü Jessica Romero: “Voyager gibi şirketler, hedefledikleri kullanıcılara ve hangi amaçla olursa olsun, insanlara suç işlemek için profil çıkarmanın bir yolu da dahil olmak üzere, herkese kazıma hizmetleri sağlayan bir endüstrinin parçasıdır” dedi. “Bu şirket, insanların medeni haklarını ihlal edebilecek bir şekilde paylaştığı bilgileri gizlice topluyor.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow