hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türklerin Metaverse'e yatırdığı para buharlaştı mı?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Metaverse furyası yatırımcının elinde patladı. Sanal alemde satın alınan köprü, arazi, sarayların değeri yüzde 90 düştü. Peki, bu bir çeşit dolandırıcılık mı? Mark Zuckerberg, Meteverse yoluyla Türkiye'yi dolandırdı mı? Detaylar haberimizde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TÜRK YATIRIMCININ ZARARI 32 MİLYAR TL'Yİ BULDU

  Sanal alemde Türkiye'nin en önemli tarihi yapılarını, stadyumlarını, saraylarını, camilerini ve köprülerini satın alıp ileride fiyatların artacağını düşündüler. Sanal mağazalar açıp altyapı yatırımları yaptıranlar da oldu. Ancak pandemi sonrası teknoloji dünyasında hızla yayılan Metaverse çılgınlığı, yatırımcılar için büyük bir hayal kırıklığına dönüştü. Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık, "Metavers mağdurları en çok da Türkler diyebiliriz. Pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte, kripto borsasındaki düşüşle birlikte Metavers arsaları ölü bir yatırım olarak karşımıza çıkmaya başladı" dedi.

  Türklerin Metaversee yatırdığı para buharlaştı mı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TÜRKİYE'DE ZARAR 1 MİLYAR DOLAR CİVARI

  Sanal gerçekliğin ve kripto para sektörünün büyümesi nedeniyle başlayan Metaverse furyası, yatırımcının elinde patladı. Sanal alemde satın alınan köprü, arazi, sarayların değeri yüzde 90 düştü. Sanal enkazın maliyetinin toplamda 1 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Peki, vatandaş ne satın aldı? Prof. Dr. Ali Murat Kırık, "Geleceğe dair bir yatırım aracı aldığını düşündü. Dijital varlık aldığını düşündü. Fakat üzülerek söylemek gerekir ki çıkış olacağını düşünülürken sanal gerçeklik evrenleri tam tersi bir düşüş yaşamaya başladı" diye konuştu.

  Türklerin Metaversee yatırdığı para buharlaştı mı

  İLGİ DÜŞTÜ, SANAL ARSA ALANLAR ZARARDA

  Metavers'in Çiftlik Bank'tan ne farkı var? Prof. Dr. Ali Murat Kırık, "Çiftlik Bank tamamen bir dolandırıcılık faaliyetiydi. Burada geleceğe dair bir yatırım ve kazanç aslında baskılanmış oldu, aktarılmış oldu. Aslına bakarsanız burada da size bir çok şey vadedildi. Hatta çok büyük markaların buralardan yer aldığını gördük" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türklerin Metaversee yatırdığı para buharlaştı mı

  ZUCKERBERG "METAVERSE"LE TÜRKİYE'Yİ Mİ DOLANDIRDI?

  Meta'nın kurucusu Zuckerberg'in ardından en büyük kaybı Türkiye yaşadı. Yani Zuckerberg, Meteverse yoluyla Türkiye'yi mi dolandırdı? Prof. Dr. Ali Murat Kırık, "Mark Zuckerberg gibi bir kişinin 'Gelecek artık sanal gerçeklik evrenlerinin üzerinde' demesi sahte projelerin de ortaya çıkmasına neden oldu. Bir şekilde Metaverse hayalini bize sattı ama realitede bu hayal bize kazanç olarak dönmedi diyebiliriz" yanıtını verdi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA