hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Microsoft, kendi mobil uygulama mağazasını yaratacak

  Microsoft, kendi mobil uygulama mağazasını yaratacak
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Microsoft mobil uygulama pazarında Google ve Apple’a kafa tutmaya hazırlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerikan teknoloji devi Microsoft’un başkanı Phil Spencer, Financial Times’a DMA’nın (Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası) markaya mobil uygulama mağazasını oluşturma ve başlatma konusunda yardımcı olacağını söyledi.

  Hatırlatmak gerekirse yeni yasa 2024’te yürürlüğe girecek. Bu yasa uyarınca, Apple ve Google’ın artık kullanıcıların kendi uygulama mağazalarının dışındaki üçüncü taraf dijital içerikleri cihazlarına indirip çalıştırmalarına izin vermesi gerekecek. Yani pazardaki tekelleri bir nevi sona ermiş olacak.

  Haksız rekabetin biteceği anlamına taşıyan bu yasa ile beraber birçok firmanın da sektöre giriş yapması bekleniyor. Üst düzey yönetici şunları ekledi: “Xbox’ı ve bizimkinden ve üçüncü taraf ortaklarımızdan gelen içeriği herkesin oynamak istediği herhangi bir ekranda sunabilmek istiyoruz.

  Bugün bunu mobil cihazlarda yapamıyoruz, ancak bu cihazlar açıldığında olacağına inandığımız ekosistemi oluşturmak istiyoruz.” İlginç bir şekilde, şirket yakın zamanda bir dizi oyun stüdyosu satın aldı. Başka bir deyişle, Activision Blizzard gibi bilinen isimlerin yeni satın alınması ve mobil uygulama mağazası pazarına girme hamlesi, bu segmentte bir genişlemeye işaret ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Activision’ın Call of Duty Mobile ve Candy Crush Saga gibi mobil oyunlarının büyük başarısı sayesinde, bu yeni Microsoft uygulama mağazasının harika bir başlangıç yapmasını bekleyebiliriz. Bu iki isim tek başına Google’ın ve Apple’ın mağazalarındaki en büyük oyunlardan bazılarıdır, bu nedenle Microsoft şüphesiz kendi uygulama mağazası için başarılarından yararlanacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow