hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Oyun dünyasında bir dönem sona eriyor

  Oyun dünyasında bir dönem sona eriyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  1993 yılında FIFA International Soccer oyunuyla hayatımıza giren ve o günden beri en çok satan oyun serileri arasında yer alan FIFA serisi, tarihe karışıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FIFA kurumu ile isim hakları konuşunda anlaşamayan EA Sports, bundan sonra futbol oyunlarını EA Sports FC adı altında piyasaya sürecek. EA Sports FC serisinin ilk oyunu bu yılın sonlarına doğru, FIFA 24’ün yerine oyun severlerle buluşacak.

  Ancak FIFA kurumu kendi adı altında futbol oyunları çıkarma fikriden hepten vazgeçmiş değil. EA Sports ile yollarını ayıran FIFA, birlikte yeni futbol oyunları geliştirmek için yeni ortaklar arıyor. Halihazırda hem FIFA isminin hem de pek çok ligin ve takımın haklarını elinde bulunduran kurum, bu avantajını kullanarak EA Sports FC ile yarışacak, hatta onu gölgede bırakacak bir oyun serisi hazırlamayı hedefliyor. Bu konuda başarıya ulaşacakları konusunda da emin görünüyor.

  EA Sports’tan bağımsız yeni bir FIFA serisi kurma planları hakkında konuşan FIFA başkanı Gianni Infantino, FIFA 25’in piyasadaki en iyi e-spor oyunu olacağını söyledi. Infantino e-oyun ifadesini kullanmış olsa da e-spor oyunu demek istediği varsayılıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Infantino’nun sadece EA Sports FC’den daha iyi olacaklarını söylemekle kalmayıp, en iyi e-spor oyunu olacaklarını söylemesi, FIFA başkanının yeni oyunları konusunda kendisine epey güvendiğini gösteriyor. Bu da akıllara Infantino’nun bu güveninin nereden geldiği sorusunu getiriyor. FIFA’nın henüz resmi bir açıklama yapmamış olsa da oyun dünyasında önemli bir ortakla çoktan anlaşmış olabileceği söyleniyor. Bu durum Infantino’nun bu çıkışını açıklayabilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow