Mozilla Firefox hackerların eline düştü

Mozilla Firefox hackerların eline düştü

Mozilla Firefox hackerların eline düştü

Mozilla Firefox hackerların adeta oyuncağı oldu. Özellikle son yıllarda artan güvenlik açıkları nedeniyle birçok platform güvenlik endişesi ile karşı karşıya.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyanın en fazla kullanılan tarayıcıları içerisinde yer alan Mozilla Firefox hackerların oyuncağı haline geldi. Elbette bu durum uzun bir süredir devam etmiyor. Şirketlerin yazılımlarını test ettirdikleri bir etkinlikte Mozilla Firefox neye uğradığını şaşırdı.

Rekor bir süre içerisinde bilgisayar korsanları daha doğrusu beyaz şapkalı hackerlar Mozilla Firefox içerisinde bazı açıklar tespit etti. 2 kritik güvenlik açığı kullanılarak sadece 8 saniye içerisinde bu platform hacklendi. Böylece kullanıcıların aslında güvende olmadığı ortaya çıktı.

Manfred Paul isimli bir bilgisayar korsanı açılış oturumunda sahne alarak çok ciddi bir ödül kazanmayı başardı. Onun ödül kazanmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de şüphesiz Mozilla Firefox ile ilgili yaptıklarıydı. Kendisi toplamda 100 bin dolarlık ödül kazandı.

Bilgisayar korsanları tarafından hacklenen tek platform Mozilla Firefox olmadı. Aynı zamanda Apple Safari tarayıcısı içerisinde başarılı bir sıfırıncı gün açığı yakalandı. Bu bilgisayar korsanlarına 50 bin dolar kazandırdı. Böylece çok ciddi bir ödül ile karşı karşıya kaldılar.

Yaşanan tüm bu hackleme olaylarından sonra Mozilla Firefox kullanıcıları büyük bir endişeye kapıldı. Peki bu platformu kullananların ne yapması gerekiyor. Aslına bakacak olursak yapacakları son derece kolay. Sadece Firefox güncellemelerini açmaları yeterli.

Güncellemeleri açmayanlar isterlerse manuel bir şekilde tüm bu güncellemeleri gerçekleştirebilir. Masaüstü ve Android kullanıcıları mutlaka güncelleme almalı. Aksi halde bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız kalabilirler.