Musk Tesla fabrikalarını kapatma kararına uymayacak

Musk Tesla fabrikalarını kapatma kararına uymayacak

Tesla ile yerel yönetim arasında da, karantina nedeniyle mahkeme devam ediyor. Musk Tesla fabrikalarının, Kaliforniya eyaletinin kararlarına rağmen, yasadışı yetki kullanılarak kapatıldığını dile getiriyor. Alameda yönetiminin itirazlarına rağmen, Musk fabrikalarına iş başı yaptırıyor.

Musk’a göre, Alameda yönetimi, Kaliforniya eyaletinin aksi kararlarına rağmen yetkilerini aşarak karantina kararı uyguluyor. Bu yüzden de bölge belediyesi ile mahkemelik olmuş durumdalar.

Musk’ın fabrikaları açma kararına ise yerel yöneticiler tepkili. Yöneticiler, Musk’ı kurallara uymaya çağırıyor. Aksi halde güç kullanılabileceği uyarısı da yapılıyor. Ancak, güç kullanılarak fabrikaların kapatılması bile Musk’ın işine geliyor olabilir. Bu durumda, şirketin polis zoruyla zarara sokulduğunu iddia ederek yerel yönetime ağır bir tazminat davası açması bekleniyor. Bu davada, yerel yönetimin, eyalet kararına rağmen, bölgede ve fabrikalarda bulaş riskinin çok yüksek olduğuna dair ispat sunması gerekecek.

Öte yandan, yönetim içinden sızan bilgilere göre, yerel yöneticilerin Elon Musk ile ters düşüp iş adamını ve yatırımlarını bölgeden kaçırmak istemedikleri de dile getiriliyor.

Musk da Twitter’dan yaptığı bir son dakika açıklamasında, bu yerel yönetimle uzlaştığını dile getirdi. Ancak şimdilik yerel yönetimden bir açıklama gelmiş değil ve bölgede yasal olarak karantina uygulaması bulunuyor. Yani Musk’a nasıl bir ayrıcalık tanınacağı da merak ediliyor.

Diğer bir deyişle, aykırı iş adamı Musk, yeni doğan çocuğuna robot ismi verip ülkenin gündemini karıştırdığı gibi, pandemi ve karantina konusunda da manşetlerden düşmeyecek gibi görünüyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS