NASA nükleer enerjiyi Ay’a getirecek

NASA nükleer enerjiyi Ay’a getirecek

NASA nükleer enerjiyi Ay’a getirecek

Ajanslar, NASA tarafından en az 14 yıldır üzerinde çalışılan bir füzyon yüzey güç sisteminin tasarımını finanse etmek için Lockheed Martin, Westinghouse ve IX’a yaklaşık 5 milyon dolar verecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üç şirket, ay yüzeyinde en az 10 yıl çalışabilen 40 kilowatt sınıfı bir füzyon güç sistemi geliştirmekle görevlendirildi. Uzay ajansı, bu on yılın sonunda sistemi Ay’da test etmeyi umuyor. Gösteri başarılı olursa, Artemis programının bir parçası olarak Ay ve Mars’ta uzun vadeli görevler için nükleer enerjiye yol açabilir. Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Reuter yaptığı açıklamada, “Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacak” dedi

Nasa ile 12 aylık sözleşmeler kapsamında Lockheed Martin, BWXT ve Creare ile ortak olunacak. Westinghouse, Aerojet Rocketdyne ile takım kurarken, IX bir teklif üzerine Maxar ve Boeing ile birlikte çalışacak. Lockheed Martin isimli şirket geçen yıl Pentagon’un İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı tarafından nükleer enerjili uzay aracı geliştirmek için seçilen üç şirketten biriydi. Savunma Bakanlığı ayrıca uzay araçları için nükleer tahrik sistemleri de geliştiriyor. Uzay ajansı son dönemlerde çalışmalarını fazlasıyla arttırdı diyebiliriz. Dünyanın kaynaklarının son bulmaya yaklaşmasıyla çabalar da arttı.