Son Dakika

Neuralink geleceğin teknolojisi olabilir

A A

19.09.2020 - 11:04 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Dün ortaya atılan bazı iddialardan sonra Elon Musk akıllı saat ve Neuralink hakkında ne düşündüğünü ortaya koydu. Üstelik onun düşünceleri muhtemelen akıllı saat üreticilerini kızdıracak türden. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Neuralink geleceğin teknolojisi olabilir

Elon Musk, akıllı saat ve Neuralink kıyaslaması yaparak herkesi şaşırtmayı başardı. CleanTechnica isimli bir web sitesinin Tesla ile ilgili bazı yorumlar yapması, herkesi şaşırttı. Onlara göre Tesla şirketi akıllı saat üretmek için kolları sıvadı. Elon Musk, “Kesinlikle hayır. Akıllı saatler ve telefonlar dünün teknolojisi, gelecek Neuralink”  diyerek tüm bunları yalanlamış oldu. Ancak bu ifade yalanlamaktan da öte onun geleceğe dair fikirlerini ön plana çıkardı.

Beynin doğrudan bilgisayara bağlaması ve bu sayede kontrolünün mümkün hale gelmesi, en çok tercih edilen yollardan bir tanesi. En azından Elon Musk, Neuralink ile ilgili projesinin bu istekten kaynaklı olduğunu ifade ediyor.

Musk’ın akıllı telefon ve akıllı saatleri geçmişe ait olarak görmesi işte tam da bu nedenden dolayı son derece mümkün. Neuralink tarafından geliştirilen cihazlar şu anda bile sadece bir bozuk para büyüklüğüne sahip. Onun asıl hedefi bunları son derece küçük implant seviyesine getirebilmek. Şimdilik bu pek mümkün görünmese bile, gelecek için bir hayli umut var.

Neuralink cihazı, küçük bir operasyon yardımıyla beyine yerleştirilerek kullanılacak. Böylece hiçbir sorun olmadan insan beynini bilgisayardan kontrol etmek mümkün hale gelecek. Sizce gerçekten de akıllı saatler ve akıllı telefonların yerini Neuralink gibi projeler mi alacak? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.