OnePlus 6 vs LG G7 ThinQ

OnePlus 6 vs LG G7 ThinQ

OnePlus 6 vs LG G7 ThinQ

Akıllı telefon sektöründe dengeler değişmeye devam ediyor. Son dönemde çıkmış olan iki amiral gemisi modeli karşı karşıya! İşte OnePlus 6 ve LG G7 ThinQ karşılaştırması.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemde satışa sunulan telefonlara baktığımızda tasarım anlamında da keskin benzerlikler olduğunu görebiliriz. Özellikle üst segment modellerde hemen hemen aynı tasarım çizgisinin kullanıldığını söylemek pek de yanlış olmaz. Keza bu durum kısa süre önce tanıtılan OnePlus 6 ve LG G7 ThinQ için de geçerli.

Apple’ın geçtiğimiz sene satışa sunduğu iPhone X modelinde kullandığı çentikli tasarım çizgisi, şu aralar çok popüler olmuş durumda. Özellikle son dönemde satışa sunulan üst segment pek çok modelde benzer bir tasarım çizgisi kullanılıyor.

Bu durum, telefonların tasarımsal anlamda da birbirlerine benzemesine yol açtı. Özellikle Android kanadındaki üst segment telefonları birbirlerinden ayırmak hayli güç bir hal aldı diyebiliriz.

Durumu basit bir şekilde örneklendirmek için son dönemde tanıtılmış olan OnePlus 6 ve LG G7 ThinQ modellerine bakmak bile yeterli olacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Benzer tasarım çizgisi

OnePlus 6 ve LG G7 karşılaştırması için ilk kriterimiz tabi ki tasarım. Açık konuşmak gerekirse, iki telefona da dışarıdan bakıldığında öyle avam bir farklılık göze çarpmıyor. Elbette, boyutlar arasında rakamsal farklılıklar mevcut.

OnePlus 6, 155.7 x 75.4 x 7.8 mm ölçülerindeyken, LG G7 ThinQ ise 153.2 x 71.9 x 7.9mm ölçülerine sahip. OnePlus 6’nın 177 g’lık ağırlığına karşın, G7 ThinQ 162 g’lık bir ağırlıkla geliyor.

OnePlus 6’nın ön tarafında 1080 x 2280 piksel çözünürlüğünde 19:9 en boy oranına sahip 6.28 inçlik AMOLED ekran bulunuyor. Bu ekran gövdenin yüzde 83.8’ini kaplıyor.

LG G7 ThinQ’da ise 1440 x 3120 piksel çözünürlüğünde 19.5:9 en boy oranına sahip 6.1 inçlik IPS LCD ekran mevcut. Bu ekranın gövdeyi kaplama oranı ise yüzde 82.6.

Arka tarafa geçtiğimizde de yine benzer bir tasarım çizgisi görüyoruz. Alt alta konumlandırılmış çift ana kamera ve hemen bu modülün altında yer alan parmak izi okuyucusu.

Kısaca özetlemek gerekirse, iki telefon arasında tasarım anlamında önemli bir farklılık bulunmuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teknik özellikler

OnePlus 6 ve LG G7 ThinQ karşılaştırması için ikinci kriterimiz ise teknik özellikler. Bilindiği üzere son dönemde satışa sunulan amiral gemisi modelleri genelde benzer donanımlarla karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla OnePlus 6 ve G7 arasında da teknik özellikler bazında önemli bir farklılık bulunmuyor.

Her iki telefon da gücünü Qualcomm destekli Snapdragon 845 yonga setinden alıyor. Ram tarafında ise OnePlus 6’nın rakibine oranla bir adım önde olduğunu söylemek gerekiyor. Keza OnePlus 6’da 8GM RAM bulunurken, G7 ThinQ’da ise bu miktar 6GB.

Aynı şekilde dahili depolama tarafında da önemli bir değişken yok. İki telefonun da 64GB ve 128GB’lık versiyonları mevcut. Hatta OnePlus 6’nın 256GB’lık bir modeli de var. Yani dahili depolama anlamında da OnePlus 6’nın ufak bir farklı önde olduğunu söyleme yanlış olmayacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gelelim pil yani batarya kısmına. Malum artık akıllı telefonlar için batarya miktarı da büyük önem arz ediyor. Çünkü işlemci gücü, daha fazla pil tüketimi demek. OnePlus 6’nın 3300 mAh’lık bataryasına karşın, G7’de 3000 mAh gücünde ortalama bir batarya mevcut. Yani bu hususta da ipi göğüsleyen OnePlus 6 oluyor.

Kamera karşılaştırması

OnePlus 6 ve LG G7 karşılaştırması kapsamında değineceğimiz son nokta ise fiyat. Fakat fiyat olayına geçmeden önce iki cihazın kamerası hakkında da ufak değerlendirmelerde bulunalım.

OnePlus 6’da f/1.7 diyafram aralığına sahip iki adet 16MP’lik ana kamera bulunuyor. Bu kamera ile 2K çözünürlüğünde 30/60fps video çekmek mümkün. Ayrıca 30/60/240 fps değerlerinde de 1K çözünürlüğünde videolar çekilebiliyor. OnePlus 6’nın ön tarafında ise f/2.0 diyafram aralığına sahip 16MP’lik bir selfie kamerası mevcut.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gelelim LG G7 ThinQ’a. G7’nin arka tarafında yapay zeka destekli f/1.6 diyafram aralığına sahip 16MP + f/1.9 diyafram aralığına sahip 16MP’lik çift ana kamera mevcut. Bu kamera ile 30fps’te 2K, 60fps’te ise 1K videolar çekmek mümkün. Ayrıca telefonun ön tarafında da f/1.9 diyafram aralığına sahip 8MP’lik selfie kamerası mevcut.

Fiyat karşılaştırması

Şimdi gelelim işin en can alıcı kısmına. Yani fiyat tarafına. Malum günümüzde üst segment modellerin fiyatı uçmuş durumda. Son dönemde satışa sunulan üst segment telefonların fiyatları 700 dolar ile 1000 dolar arasında değişiyor.

OnePlus ise agresif fiyat politikasıyla bu tabunun dışına çıkarak 520 euroluk başlangıç fiyatıyla kullanıcıların karşısına çıkacak. LG tarafında ise böyle bir gayret yok. Keza LG G7 ThinQ fiyatı için dile getirilen rakamlar 850 euro civarlarında.

Basit bir kıyaslamayla bile iki telefon arasında oldukça yüksek bir fiyat farklı bulunduğunu söylemek mümkün. Üstelik pek çok bakımdan OnePlus 6’nın LG G7 ThinQ’dan daha üstün olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Tabi ki yine de tercih sizlerin.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber