hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  OpenAI şaşırtıcı bir gelişme ile gündeme geldi

  OpenAI şaşırtıcı bir gelişme ile gündeme geldi
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  OpenAI’nin yönetim kurulu Cuma günü üst düzey yönetici kadrosunda sürpriz bir değişiklik yaparak CEO Sam Altman’ın kovulduğunu ve derhal geçerli olmak üzere hem şirketten hem de yönetim kurulundan ayrılacağını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati geçici CEO olarak atandı. Şirket, Altman’ın görevden alınmasının, kendisinin “yönetim kuruluyla iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığını ve bu durumun yönetim kurulunun sorumluluklarını yerine getirme kabiliyetini engellediğini” tespit eden dahili bir “tartışmalı inceleme süreci” sonrasında gerçekleştiğini duyurdu.

  Bu nedenle, yönetim kurulunun artık onun OpenAI’ye liderlik etmeye devam etme becerisine güveni yok denildi.

  Popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin sahibi olan şirket, Altman’a “OpenAI’nin kuruluşuna ve büyümesine yaptığı birçok katkı” nedeniyle teşekkür etti ancak “şirketin araştırma, ürün ve güvenlik fonksiyonlarının lideri olarak Mira’nın, bu işe daha nitelikli olduğuna” inanıyor. ” Kurul, “bu geçiş döneminde Open AI’ye liderlik etme becerisine son derece güvendiğini” de sözlerine ekledi.

  Şirketin yönetim kurulu, şirketin Baş Bilim Adamı Ilya Sutskever’in yanı sıra Başkan ve Başkan Greg Brockman’dan oluşuyor. Altman, ayrılmadan önce şirketin CEO’su olmasına rağmen, yönetim kurulunda bağımsız danışman olarak da kabul ediliyordu. Şirket içindeki işten çıkarma aniden geldi ve şaşırtıcı oldu ancak bundan sonra taşlar yerine oturacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow