hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Orion uzay aracı Ay yolculuğunu tamamlıyor

  Orion uzay aracı Ay yolculuğunu tamamlıyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  NASA Orion mürettebat aracı, Ay’a yolculuğunda beklentileri aşacak gibi duruyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzay insanlar için her zaman merak konusu oldu, bu kapsamda Uzay Ajansı yeni bir çalışmaya imza atacak. NASA, görevin Çarşamba sabahı erken saatlerde başarıyla başlatılmasının ardından Artemis 1 hakkında bir güncelleme sağladı.

  Araç Entegrasyon Müdürü Jim Geffre, NASA’nın Cuma günü düzenlediği basın brifinginde “Orion şimdiye kadar harika bir performans sergiledi” dedi. “Tüm sistemler, performans açısından beklentileri aşıyor” dedi. Artemis 1, mürettebat aracının insan astronotları güvenli bir şekilde Dünya’nın doğal uydusuna taşıyabileceğini doğrulamaya çalışıyor. Yolculuk, Orion’un gezegenimizin yörüngesinin ötesine yaptığı ilk yolculuğu işaret ediyor. 2014 yılında uzay aracı, Dünya çevresinde iki yörüngeli bir test uçuşunu tamamladı.

  Başarılı bir uçuş, Ay’a insanlı bir görevin ve sonunda NASA’nın 1972’de Apollo 17’den bu yana ilk mürettebatlı Ay inişinin yolunu açacaktı. Ajans, Artemis 1’in 21 Kasım’da Ay’a ulaşmasını bekliyor.
  Bu noktada uzay aracı, Uzay Ajansı’nın görev için planladığı dört ana motor yakma işleminin ilkini gerçekleştirecek. Uçuş Direktörü Jeff Radigan, “Apollo iniş alanlarının bazılarının üzerinden geçeceğiz” dedi. Dört gün sonra NASA, nihayet uzay aracını Dünya’ya doğru bir dönüş yörüngesine yerleştirmeden önce, Orion’u Ay’ın etrafında uzak bir yörüngeye oturtmak için ikinci bir yanma gerçekleştirmeyi planlıyor. Her şey plana göre giderse, Orion 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inecek.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow