Paris Haute Couture Moda Haftası’nda Epson rüzgarı

Paris Haute Couture Moda Haftası’nda Epson rüzgarı

Paris Haute Couture Moda Haftası’nda Epson rüzgarı

Epson ve Japon moda tasarımcısı Yuima Nakazato, tamamen atık kumaşları kullanarak Epson yazıcılarıyla sürdürülebilir kumaş üretti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Epson, geri dönüştürülmüş giysilerden çarpıcı tasarımlar yaratmak için mürekkep püskürtmeli yazıcı ve kuru fiber teknolojilerini birleştirdi. Epson, hem göz alıcı hem de sürdürülebilir ürünler ortaya çıkarmak için Paris Haute Couture Moda Haftası 2023 Bahar – Yaz etkinliğinde ünlü Japon moda tasarımcısı Yuima Nakazato ve adını verdiği markası YUIMA NAKAZATO ile bir ortaklık gerçekleştirdi. Özgün ve yaratıcı görüşünü ürünlerine yansıtmak için Epson’un dijital tekstil baskısını kullanan YUIMA NAKAZATO, bazı tasarımlarını da daha sürdürülebilir ve sektörü değiştirme potansiyeli olan yeni bir tekstil üretim süreci sayesinde oluşturdu.

3 yıllık işbirliği yapıldı

Epson’un şu an ticari olarak ofis kağıtlarını geri dönüştürmek için kullanılan ve neredeyse hiç su gerektirmeyen kuru fiber teknolojisi, kullanılmış giysilerden yazdırılabilir dokunmamış kumaş üretmek için uyarlandı. Yeni kumaş üretim süreci, Epson ve NAKAZATO arasındaki 3 yıllık iş birliğinin bir parçası olarak Paris’te tanıtıldı ve ilk olarak 25 Ocak 2023 Palais de Tokyo defilesinde gösterilen parçaların üretilmesinde kullanıldı.

Epson ve YUIMA NAKAZATO iş birliği, şirketin tasarımcının tarzına gösterdiği baskı desteğindeki başarısını temel alıyor ve yüksek kalite özel tasarım giysilerin düşük etkili bir süreçle üretilmesine olanak sağlayarak eserlerinin seviyesini ileri taşıyor. Hem Epson hem de YUIMA NAKAZATO aşırı üretimle meydana gelen su ve malzeme israfı konusunda farkındalık yaratmak için istekli. Paris gösterisi, daha çevre dostu pigmentli mürekkepler kullanarak dijital tekstil baskısına yönelmenin moda endüstrisi için daha sürdürülebilir ve daha az israflı bir tekstil baskı imkanı sunduğunu göstermiş oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kumaşlar Afrika’daki giysi dağından alındı

YUIMA NAKAZATO’nun en son moda çizgisini oluşturmakta kullanılan kumaşlar, dünyanın birçok yerinde çöpe atılmış giysilerin varış noktası Afrika’dan getirtilen kullanılmış giysilerin malzemesinden elde edildi. Kenya’ya giden Nakazato, orada rastladığı ve atılmış tekstillerden oluşan ‘giysi dağından’ yaklaşık 150 kg atık giysi malzemesi topladı. Ardından Epson, kuru fiber süreciyle 50 metreyi aşkın yeniden fiberlenmiş ve dokunmamış kumaş üretti. Bu kumaşın bir kısmı Epson’un Monna Lisa dijital baskı teknolojisiyle pigmentli mürekkepler içeren baskılar yapmak için kullanıldı.