Parmak izi ile yapabileceğiniz 5 işlem

Apple tarafından iPhone 5s’ten bu kadar kullanılan parmak izi sensoru, Android 6.0 Marshmallow ile desteklenmeye başlandı. Yani artık Android tarafında da resmi olarak destekleniyor. Daha önce üreticilerin tercihleri sebebiyle eklenen bu özellik artık neredeyse zorunlu. Peki ama bu özelliği sadece ekran kilidini açmak için mi kullanacaksınız?Parmak izi sensörüyle yapabileceğiniz 5 şey!

Bir güvenlik sistemi olarak uzun yıllardır kullanılan parmak izi okuma teknolojisi, mobil cihazlarda daha pratik bir kullanımın önünü açtı. Sadece ekran kilidi açmanın haricinde yapabileceğiniz çok daha fazla şey var. Bu özellikler size zaman ve pratiklik kazandıracak. Tabii ki güvenlikten taviz vermeden. Parmak izi okuma sensörüne sahip bir akıllı telefonunuz varsa, yapabileceklerinizi ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

Dosya ve Uygulama Kilitleri
Parmak izi okuma sensörü dendiğinde akla gelen ilk şey tabii ki ekranı veya uygulamaları kilitlemek. Üçüncü parti uygulamalar kullanarak telefonunuzdaki bazı uygulamalara parmak izinizi olmadan erişimi engelleyebilirsiniz. Ekran kilidini ayarlamak için ise bir uygulama indirmenize gerek yok. Bazı uygulamalar ile dosyaları bile kilitleyebiliyorsunuz.
Kısayol Atama

Kısayol Atama

Parmak izi okuma sensörleri aslında bir dokunmatik yüzey olarak da kullanılabiliyor. Bu şekilde sensöre dokunduğunuzda çeşitli kısayollar atayabiliyorsunuz. Örneğin uzun süre dokunduğunuzda birinin aranmasını belirleyebilirsiniz. Ekrana birden fazla dokunmak yerine tek bir dokunuş ile amacınıza kolayca ulaşabilirsiniz. Özellikle cihazı tek elle kullanmanız gerektiğinde işe yarayacaktır.

Kamera

Normalde bir fotoğraf çekmek istediğinizde ekrandan veya ses açıp kapatma tuşlarından deklanşörü taklit etmek gerekiyor. Ancak parmak izi sensörüyle de bunu yapabilirsiniz. Eğer fotoğraf çekerken parmak izi sensörüne ulaşmanız daha kolayca üçüncü parti bir uygulamanın desteğiyle deklanşörü taklit etmeniz mümkün.

Mobil Ödeme
Apple Pay, Android Pay ve Samsung Pay gibi mobil ödeme sistemleri henüz ülkemizde aktif değil. Ancak ilerleyen zamanlarda kullanıma sunulduklarında NFC ve ANT+ teknolojileriyle birlikte mobil ödeme yapmak mümkün olacak. Kredi kartı taşıma dönemini sonlandırabilecek olan bu gelişme merakla bekliyoruz.
Bildirimleri Görüntüleme

Xiaomi ve Huawei gibi bazı üreticiler yeni modellerinde ilginç bir güvenlik önlemiyle karşımıza çıktı. Telefonunuzun ekranı kilitliyken, bir başkanın güç tuşuna bakarak bildirimlerinizi okumasını istemeyebilirsiniz. İşte bu durumda Xiaomi ve Huawei şöyle bir çözüm sunuyor. Telefonunuzun ekran kilidini açmadan, parmağınızı parmak izi okuma sensörüne basılı tutarak gelen bildirimleri görebiliyorsunuz. Eğer telefon parmak izinizi tanıyamazsa, ekran kilidini açmadan ve bildirimleri göstermeden sadece ekran ışığını yakıyor. Oldukça pratik.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS