Pokemon Go hala para basıyor

Pokemon Go hala para basıyor

Niantic tarafından mobil platformlar için geliştirilen Pokemon Go 6 Temmuz 2016’da oyun severlerin beğenisine sunulmuştu. Kullanıcıların gerçek dünyada dolaşarak pokemon yakalamalarına fırsat veren oyun bir anda tüm dünyanın gündemine oturmuştu.

Türkiye’de resmi olarak App Store ve Google Play üzerinden kullanıma sunulmamasına karşın, ülkemizde de binlerce oyun sever çeşitli yollarla Pokemon Go’yu telefonlarına indirmiş ve oynamaya başlamışlardı. Ülkemizde hala resmi olarak yayınlanmamış olan oyun artık eski cazibesini kaybetmiş durumda. Fakat dünya geneline baktığımızda, Pokemon Go’nn hala para bastığını söylemek pek de yanlış olmayacaktır.


Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir rapora göre, Niantic imzalı Pokemon oyunu çıktığı günden bu yana 1.8 milyar dolarlık gelir elde etmiş durumda. Bu doğrultuda PokemonGo’nun her gün ortalama olarak 2 milyon dolarlık gelire imza attığını söyleyebiliriz.Şimdiye kadar Niantic’in kasasına giren paranın 607 milyon dolarlık kısmı ABD’den gelirken, 500 milyon dolarlık bölüm ise Japonya’dan geliyor. Bu iki ülkeyi ise Almanya, Tayvan ve İngiltere takip ediyor.


Gelirlerin yüzde 58’lik kısmını Android kullanıcıları oluştuturken, geri kalan yüzde 42’lik kısmı ise iOS kullanıcılarından oluşuyor.


Bu arada dip not olarak belirtelim. Dünya çapında pek çok mobil markette ilk on içerisinde yer alan Pokemon oyununun hala Türkiye pazarına ne zaman gireceği belli değil.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS