hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Profesyonel oyunculara doping testine onay

  Profesyonel oyunculara doping testine onay
  expand

  Geçtiğimiz haftalarda Kuzey Amerikalı bir Counter Strike: Global Offensive oyuncusunun doping itirafı gündeme bomba gibi düşmüştü. ESL, e-Spor’da doping skandallarının önüne geçebilmek için ilk adımları atmaya başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz haftalarda, Kuzey Amerikalı bir Counter Strike: Global Offensive oyuncusunun ‘hemen hemen bütün oyuncular Adderall kullanıyor’ itirafı gündeme bomba gibi düşmüştü. Dikkat bozukluklarında reçeteli olarak satılan ve odaklanmayı artıran Adderall’ın reçetesiz kullanımı ciddi bir risk oluşturuyor. Ayrıca kimyasal maddeler kullanarak performansı artırmak da tüm sporlarda dopin olarak kabul ediliyor ve haksız rekabet durumu oluşturuyor. ESL (Electronic Sports League)’e yakın kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre ESL bu skandalın ardından doping testleri için girişimlere başlamış.

  WADA ve NADA gibi doping karşıtı acentelerle çalışmaya başlayan ESL, turnuvalar sırasında idrar testleri uygulayarak doping tespiti yapmayı amaçlıyor. NADA’ya göre bu idrar testlerinde aynı zamanda kokain, marihuana ve ecstasy gibi uyuşturucularda tespit edilebiliyor. Bu sayede genç sporcuların uyuşturucu batağına bulaşmasına bir nebze de olsun engel olunmak isteniyor.

  ESL’den yapılan açıklamaya göre, performans artırıcı ilaçların bir noktada sorun teşkil edeceğini zaten biliniyor. Bu yüzden önlem alınmaya başlanmış durumda. Adderall skandalının hemen ardından yeni kurallar hazırlamaya başlayan kuruluş, aynı zamanda diğer e-Spor kuruluşlarını da doping ile mücadele etmek ve gençleri bağımlılıklarından korumak için beraber çalışmaya davet etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow