Project Q duyuruldu

Project Q duyuruldu

Project Q duyuruldu

En başta el konsolu sanılan Q, aslında yeni nesil bir kontrolcü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir süredir Sony’nin yeni el konsolu çıkarmak istediği, PSP’nin geri döndüğüne dair iddialar vardı. Dün akşam bu iddiaların aslında kontrolcüye ait olduğu ortaya çıktı. Japon teknoloji devi, Project Q üzerinde çalıştığını doğruladı ve cihazı resmen açıkladı.

Wii U’nun Remote oynamayı sağlayan, kendi ekranı olan gamepad’ini hatırladınız mı? Project Q isimli cihaz Wii U’nun kontrolcüsüne benziyor. Wi-Fi üzerinden Remote Play’i kullanarak PS5’te oyun oynamayı sağlıyor. Bu cihazı el konsoluyla karıştıranlar var, ancak işin gerçeği Q el konsolu değil. Herhangi bir oyun yüklenmiyor. Tüm oyunlar yine PS5’e yükleniyor. Q ise oyunu kendi ekranında oynamayı sağlıyor.
Q’nun üzerinde 1080p ve 60 FPS’ye kadar oyunları çalıştıran 8 inç’lik LCD ekran var. Cihaz DualSense’in tüm özelliklerine de sahip. Q’nun bu sene içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor, ancak tam olarak tarih verilmedi ve ne kadara satışa sunulacağı belli değil.

Sony, bulut hizmetinde önde gelen şirketlerden biri. Japon üretici bulutla ilgili birkaç iş ilanı verdi, görünüşe göre bulut servisini elden geçirip, bazı değişiklikler yapacak. Project Q’ya bulut hizmeti eklenebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

PS5’te Remote Play oynamak isterseniz, Project Q’yu beklemenize gerek yok. iPhone, Android telefon, Windows veya Mac ile de bunu yapabilirsiniz. Hatta Steam Deck’e yükleyebileceğiniz Chiaki isimli Linux uygulaması var. Bu sayede Steam Deck’i bile PS5’te Remote Play oynamak için kullanabilirsiniz.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber