PS3, PS Vita ve PSP dijital mağazalarını kapatacak

PS3, PS Vita ve PSP dijital mağazalarını kapatacak

PS3, PS Vita ve PSP dijital mağazalarını kapatacak

Sony, PS3, Vita ve PSP sahiplerinin bu yılın sonlarından itibaren bu konsollar üzerinden yeni oyunlar ve medya içeriği satın alamayacaklarını doğruladı. Kotaku tarafından tespit edilen bir destek sayfasında şirket, 2 Temmuz’da PlayStation Store’u PS3 ve PSP’de kapatacağını, Vita’nın ise 27 Ağustos’ta pazara erişimini kaybedeceğini söylemişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu konsollardan birine sahipseniz Sony, daha önce satın alınan oyunların yanı sıra bu cihazlardaki indirme listesi aracılığıyla video içeriğini yine de yeniden indirip oynayacağınızı söylüyor. Ek olarak, oyun ve PlayStation Plus kuponlarını kullanma olanağına sahip olmaya devam edecekler.

Ancak son teslim tarihinden sonra yeni oyun veya içerik satın almak veya oyun içi satın alım yapmak mümkün olmayacaktır. Ayrıca, PSN cüzdan fonlarını sırasıyla 2 Temmuz ve 27 Ağustos’tan sonra PS3, PSP veya Vita’da kullanmak mümkün olmayacak. Şirket, “PlayStation Store için kaynaklarını PlayStation 4 ve PlayStation 5’e odaklamak için karar verdiğini, bu da müşteri deneyimini daha da geliştirmeye yarayacağını” ifade etti.

Sony, PS2’nin inanılmaz başarısının ardından 2006 yılında PS3’ü piyasaya sürdü. Ürün ömrü boyunca 87 milyondan fazla sattı.PSP, Sony’nin 2004 yılında elde taşınır cihaz pazarına ilk girişiydi ve Nintendo’nun yeni piyasaya sürülen Nintendo DS ile kafa kafaya gidiyordu. Daha sonra 2011’de PS Vita’nın yerini aldı. PSP ve Vita, rakip Nintendo el cihazlarından daha iyi grafik gücüne sahipken, ikisi de Mario şirketinin pazardaki tacını çalmayı başaramadı.