Qualcomm davasından vazgeçmiyor

Qualcomm davasından vazgeçmiyor

Bilindiği üzere Apple ve Qualcomm arasında bir süredir devam eden telif haklarına dayalı, yüklü tazminat ödemeleri içeren bir dava söz konusu. Bu davada henüz kazanan taraf belli olmasa da Qualcomm’un davayı kazanabilmek için 4 bir yandan taarruza geçtiği de net bir gerçek.

Qualcomm ve Apple arasındaki davanın süresi uzadıkça, ikili arasındaki uzlaşma ortamı da ortadan kalkmıştı. Qualcomm’un yetkili isimleri, Apple’ın telif ücretlerini ödemek zorunda olduğunu açıklamış ve akabinde bazı iPhone modellerinin satıştan kaldırılması için harekete geçmişti. Elbette işin bu boyutu da henüz sonuçlanmış değil.

Qualcomm’un bu hamlesi Apple’ı oldukça kızdırmış olacak ki Cupertino merkezli şirket, Amerikalı yonga seti üreticisi ile ticari ilişkilerini sonlandırma kararı almıştı. Apple, yeni nesil iPhone modellerinde Qualcomm modemleri yerine Intel ve MediaTek modemlerini tercih edeceğini, üstü kapalı bir şekilde ima etmişti.

Resmi olmayan bu açıklamalar bile Qualcomm’un hisse fiyatlarını. 65 dolar seviyesine indirmeye yetmiş ve sonrasında Broadcom, Qualcomm’u satın almak için harekete geçmişti.

Tüm bu olayların ışığında, teknoloji dünyasının iki dev ismi arasında yeni aksiyonlar gelişmeye devam ediyor. Son olarak Apple, Qualcomm’un patentlerini ihlal etmediğini açıkça gösteren bazı belgeleri su yüzüne çıkarttı. Bu belgelerin, Apple’ın masum olduğunu kanıtlayıp kanıtlamayacağı henüz netlik kazanmış değil. Fakat şunu da rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu dava Qualcomm’a çok şeyler kaybettirdi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS