hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Reddit çalışanlarının %5’ini işten çıkarıyor

  Reddit çalışanlarının %5’ini işten çıkarıyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Reddit bir yeniden yapılanma sürecinden geçiyor ve şirket şefi Steve Huffman tarafından gönderilen bir e-postaya göre, yapacağı hamlelerden biri 90 çalışanını işten çıkarmak olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Reddit, bu yıl işe alımları yavaşlatıyor ve yeni işçi alımını başlangıçta planladığı 300 personelden 100’e düşürüyor. Görünüşe göre sosyal ağ, gelecek yıl zararı karşılamak gibi en büyük hedeflerine ulaşmaya odaklanmak istiyor. Huffman’ın e-postada Reddit’in “yılın ilk yarısını sağlam bir şekilde geçirdiğini” ve bu yeniden yapılanmanın onu “bu ivmeyi ikinci yarıya ve ötesine taşıyacak” şekilde konumlandıracağını yazdığı bildirildi.

  Bu, Reddit’in para kazanmak için yaptığı hamlelerden sadece biri: sosyal ağ nisan ayında ayrıca, API’sine erişim için geliştiricilerden ücret almaya başlayacağını duyurmuştu. Şirket bu kararı, teknolojideki en büyük oyuncular, genellikle API aracılığıyla erişilen internetten alınan veriler kullanılarak eğitilen üretken yapay zekaya geçtiğinde verdi. Şirket, “Burası son 18 yıla yayılan en büyük insandan insana çevrimiçi sohbet külliyatından birine sahip bir platform, topluluklarımıza karşı bu içeriğin koruyucusu olma yükümlülüğümüz var” dedi.

  Reddit büyük şirketlerden para kazanmak istiyor olsa da, bağımsız geliştiriciler bile kararından etkileniyor. Reddit için Apollo’nun tek geliştiricisi olan Christian Selig, uygulamasını olduğu gibi çalışır durumda tutmanın kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi. Narwhal ve Reddit is Fun gibi diğer üçüncü taraf uygulamaları, kullanıcıları Reddit’in API’si için ödeme yapamayacakları ve muhtemelen kapanacakları konusunda uyardı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow