hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Reklam engelleyicilere karşı yeni bir önlem geliştirdi

  Reklam engelleyicilere karşı yeni bir önlem geliştirdi
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Youtube yıllardır reklam engelleyicilere karşı savaş veriyor ve şimdiye kadar makul başarı elde etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fakat şirketin son girişimi işlerin farklı bir boyuta evrildiğini gösteriyor. SponsorBlock’un Twitter veya yeni adıyla X’te yayınladığı gönderiye göre şirket sunucu taraflı reklam eklemeyi test ediyor. Bu yöntem reklamların doğrudan videolara dahil olmasını sağlıyor. Böylece reklam engelleyiciler devre dışı kalacak.

  Tüm söylentilere rağmen sunucu tarafından engelleme yöntemiyle ilgili raporlar çok az. YouTube ekibinin söz konusu deneysel yöntemi geniş ölçekte kullanması halinde etkinliği ve ne gibi yansımaları olacağı anlaşılacaktır. Firefox ve YouTube altdizinlerindeki geri bildirimler, zaman damgalı video bağlantıları ve işaretlemeler bozulabilir. Ancak şirket ekleyeceği reklamların uzunluğunu biliyor ve zaman damgalarını uygun şekilde dengeleyebilir. Bu hamle ayrıca Premium izleyicileri reklamlardan kurtarmak için gereksiz karışık bir katman da ekleyecektir.

  Diğer Google’la ilgili farklı gelişmeler var. The Information’ın haberine göre Google yapay zekayı iş süreçlerine entegre ederek yeniden yapılanma gerçekleştirecek. Bu durum potansiyel olarak 30 bin çalışanı da etkileyecek. Teknoloji devinin yapay zeka hamlesi için iş gücünde azaltma yapmayı düşündüğü belirtiliyor. Yeniden yapılanmanın en çok reklam satış departmanını etkilemesi bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yapay zekanın dijital reklamcılıkla ilgili gelir akışları üzerinde dönüştürücü etkisi var. Bu işlerde insan gücüne olan ihtiyaç potansiyel olarak azalacağı için işten çıkarmaların yaşanabileceği tahmin ediliyor. Yapay zekanın iş gücüne katılması reklam satışları dışında müşteri destek hizmetini de etkileyecek. Bu stratejik değişim Google’ın çeşitli departmanlarında yaşanan küçülmelerle de uyumlu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow