REvil hacker grubu beklenmeyen bir şekilde dağıldı

REvil hacker grubu beklenmeyen bir şekilde dağıldı

REvil hacker grubu beklenmeyen bir şekilde dağıldı

Bugüne kadar ABD’li şirketlere siber saldırı düzenleyen bir gruptan bahsetmiştik. Rusya merkezli hacker grubu olarak bilinen REvil, çok büyük saldırılar gerçekleştiriyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özellikle son yapılan siber saldırılardan sonra fidye olarak birçok şirketten 70 milyon dolarlık Bitcoin talep edildi. Aksi halde şirketin hiçbir bilgisinin geri verilmeyeceği ifade edildi.

Bu grup bir internet sitesine sahip. Burada ödemeler alınıyor ve çeşitli blog gönderileri yayınlanıyor. Ancak hiç beklenmeyen bir şekilde bu hacker grubunun internet sitesi kapatıldı. Böylece çok nadir yaşanan bir durum ortaya çıkmış oldu.

Dünyanın en büyük hacker grupları içerisinde yer alan REvil, ABD ve Rusya arasında yapılan anlaşma ile ortadan kaldırılmış olabilir. Siber güvenlik alanında çalışan birçok kişi hacker grubunun önceden de buna benzer işler yaptığını söyledi. Yani bazen beklenmeyen şekilde internet sitelerini kapatabiliyorlar.

Siber güvenlik alanında önemli bir güce sahip olan ABD bile bu korsanlar karşısında çaresiz kaldı. ABD Devlet Başkanı Joe Biden ve Rusya devlet başkanı Putin tarafından yapılan görüşme ile birlikte hacker grubuna karşı önlem alındığı ifade ediliyor.

İki ülkenin bir araya gelip herhangi bir hacker grubunu ortadan kaldırmak istemesi ender görülen durumlar arasında yer alıyor. Ancak aralarında herhangi bir anlaşma olduğu konusunda bir netlik yok. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.