hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rockstar Games kurucusu Dan Houser’ın ayrılık kararıyla sarsıldı

  Rockstar Games kurucusu Dan Houser’ın ayrılık kararıyla sarsıldı
  expand
  KAYNAKAli Yavuz Şahin

  Dan Houser, Rockstar’ın kurucularından biri olarak tanınıyor ve Eylül 2019’da çıktığı tatilden sonra şirkete dönmediği için yönetim katında büyük sorunlar yaşandığı düşünülüyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sonunda beklenen haber geldi ve Dan Houser’in şirketten ayrılacağı kesinleşti. Ayrılığın sebebi hakkında hiçbir bilgi verilmiyor ancak bu sessizliğin de şirket içindeki huzursuzluğu onayladığı düşünülüyor.

  House, Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption gibi dev satış rakamlarına ulaşan oyunların yapımlarındaki rolüyle de tanınıyordu. Diğer “patronların” aksine Houser’in oyunların yapım aşamasına çok daha etkin şekilde katılması da ünlüydü. Red Dead Redemption 2’nin executive producer ve yazarı olarak da yine House görev almıştı.

  Dan Houser aynı zamanda stüdyosundaki geliştiricileri çok fazla çalıştırdığı için de sürekli şikayet konusu oluyordu. Red Dead Redemption 2’nin geliştirilmesi sırsında geliştiricileri bir haftada 100 saat çalışmaya zorladığı için Rockstar’ın başı yasalarla derde girmişti.

  Dolayısıyla, Houser’ın şirkette gerginliklerin merkezinde olmasını kime garipsemiyor. Bakalım bu deneyimli ve zor karakterli video oyun profesyoneli, sahip olduğu dev bütçe ile şimdi oyun dünyasının neresinde yer alacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu sırada, Dan Houser’ın ayrılması Rockstar için büyük bir kayıp olarak görülmüyor. Stüdyoda çok sayıda yetenekli oyun geliştiricisi bulunuyor. Stüdyonun 5 kurucusundan biri de Dan Houser’ın kardeşi Sam Houser. İleride GTA veya Red Dead oyunları hakkında yeni gelişmeler olursa, Sam’in Dan’i yeniden ikna ederek oyunların başına geçirmesi de mümkün görünüyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow